CHP’NİN KURMAYLARI SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

CHP’NİN KURMAYLARI SEÇİM SONUÇLARINI DEĞERLENDİRDİ

7 Haziran genel seçimleri sonrası Bilecik’ten Milletvekili çıkarmanın sevincini yaşadıklarını belirten CHP’nin deyim yerindeyse ağır topları bundan böyle ilk hedeflerinin yerel seçimler olduğunu kaydederek, başta kaybedilen Belediyeleri almak için şimdiden çalışmalara başlayacaklarını ifade ettiler.

 

 Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, Bozüyük Belediye eski Başkanı M.Talat Bakkalcıoğlu, Pazaryeri CHP İlçe Başkanı Rıdvan Uğurlu, Osmaneli CHP İlçe Başkanı Faik Üstün, CHP eski İl Başkanı Meral Demirsoy, Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Bozüyük CHP eski ilçe Başkanı Hüseyin Elmas, Bozüyük CHP ilçe Başkanı İhsan Esel 7 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirirlerken, aday belirlemede parti içi yapılan ön seçimin önemine vurgu yaptılar. Bozüyük’te CHP’nin yüksek oy almasında parti içindeki birlik ve beraberliğin önemine dikkat çeken partili yöneticiler, Yaşar Tüzün’ün vatandaşlar tarafından çok özlendiğini, aday Tüzün’ün seçimlerin  kazanılmasında çok önemli faktör olduğunu da sözlerine eklediler. Cumhuriyet Halk Partisi Bilecik kurmaylarının seçim sonuçlarını değerlendirdikleri açıklamaları:

 

Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı: “ikna edici olmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum”

“Açıkçası Cumhuriyet Halk Partisi çok uzun yıllardır bu genel seçimde benim de gerçekten çok içime sinen bir Cumhuriyet Halk Partili olarak çok beğendiğim bir kampanya yürüttü. Tabi belki şöyle bir soru gelebilir bunun sonunda. Evet böyle bir kampanya yürüttü ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin oylarında bir artış olmadı. Ben yavaş yavaş daha ikna edici olmak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Evet güzel vaatleriniz olabilir. Toplumun ihtiyaçlarına birebir örtüşen vaatleriniz olabilir ama kolay olmuyor. Bazı eksiklerimiz var demek ki. Yavaş yavaş ben bu vaatlerin toplum nezdinde de kabul edilir hale geleceğine inanıyorum. Aslında başarısız bir süreç değildi. Bu vaatlerin toplum nezdinde de kabul edilebilir hale geleceğine inanıyorum. Aslında başarısız bir süreç değildi. Oylarımızdaki düşüşlerin veya artmamanın gerekçelerini oturup akıllı bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor. Fakat ben ne olursa olsun bu seçim sonuçlarının vatandaşın bir tercihi olduğunu ve buna saygı duymak zorunda olduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla da umut ediyorum ki tabi Milletvekillerimiz mazbatalarını alıp genel kurul oluştuğunda, mecliste göreve başladığında aklı selim düşünecek bütün siyasi partiler, bizde dahil tüm siyasi partiler sonuçlardan vatandaşın bize yüklediği görevi doğru okuyacaklardır ve ülkenin önündeki sorunları hızla çözecek bir çözüm üreteceklerine inanıyorum.

Bugünlerde açıklanan kırmızı çizgiler, yeşil çizgiler olabilir, olacaktır, saygı duyuyoruz ama bence ülkenin ve toplumun beklentileri birinci sıradadır. Asıl kırmızı çizgi budur. Herkes buna göre hareket etmelidir. İnşallah iyi bir tablo çıkar ve seçmenin beklentisi de yerine gelir diyorum. Tabi biraz da gelip görmek zorundayız. Ben öncelikle ilimize, ilçemize ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyorum. Teşekkür ediyorum.

 

-Gerek il genelinde, Gölpazarı’nda seçmen ne mesaj verdi?

 

Kazıcı: “birinci parti yaparız ama bunu öncelikle siz iyi düşünün”

Biz bir  önceki yerel seçimlerde Bilecik’te Cumhuriyet Halk Partisi olarak üçüncü sıraya düşmüştük. Bizim için kötü bir seçim tecrübesi olmuştu. Bu seçimlerde öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi örgütü bir şeyin farkına vardı, bir araya geldi. Bu bizim için sevindirici bir tabloydu. Tabi şunu da kabul etmek gerekiyor. Milletvekili adayımızın da bu konuda ki artıları bizi bu seçimde birçok yerde nerdeyse birinci parti yaptı. Seçmenin Cumhuriyet Halk Parti kadrolarından bir beklentisi, bir umudu var. Fakat bu kadrolara da şunu söylüyor. Bir araya gelin, birlikte çalışın, kırgınlık dargınlık geçmiş hesapların hiçbirini kabul etmiyoruz. Cumhuriyet Halk Partililer yedisinden yetmişine kadar bir araya gelecek. Özellikle bu ilin, Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var. Biz gerektiğinde sizi son sıraya koyarız, gerektiğinde birinci parti yaparız ama bunu öncelikle siz iyi düşünün. Teşkilatlanmanızı, çalışmalarınızı, kadrolarınızı gözden geçirin ve Bilecik’e sahip çıkın” dediler diye algılıyorum. Umarım biz de üzerimize düşeni yapacağız bu konuda.

 

-Yapılan ön seçimin 1994 yılından sonra yapılan ilk seçimin, ön seçimin etkisinin olduğuna, sinerji yarattığına inanıyor musunuz?

 

Kazıcı: “ön seçimin moraliyle daha iyi çalışmasına sebep oldu”

Evet inanıyorum. Ben çok abartmadan konuşayım. 18 yaşından beri bütün siyasi çalışmalara, köy çalışmaları dahil aktif katılıyorum. Her zaman da bunu iddia ederek söylüyorum. Eğer demokrasiye inanıyorsak, eğer sosyal demokratsak özellikle Cumhuriyet Halk Partisi’nin bütün kademelerde ön seçimi zorunlu olarak yapması gerektiğine hep savundum ve gördük ki bu seçimlerde de ön seçim yapılması bütün örgütlerin öncelikle kendi içinde bir dinamik yaşamasına, mücadele vermesine sonra da bu ön seçimin moraliyle daha iyi çalışmasına sebep oldu. Ben bu başarıda %50’yi hatta 51 diyebilirim Bilecik’te ön seçim yapılmasına veriyorum, umut ediyorum Cumhuriyet Halk Partisi genel merkezi de önümüzdeki seçimlerde tüm yurtta bütün adaylarını ön seçimle belirler. Buna ihtiyacımız var, demokrasi budur. Bizler kadar siz de sıkıntı yaşıyorsunuz. Bizimle birlikte her mecrada koşturuyorsunuz. Ben bazen siyasiler basına alınıyor. Bizim haberlerimiz yapılmadı ya da yanlı yapıldı gibi. Ben bunları doğru bulmuyorum. Siyasiler bir defa eleştiriye açık olacaklar, hatalarının yüzlerine söylenmesine darılmayacak, kırılmayacaklar. O bakımdan basın emekçileri olarak sizlerin de çok emeğiniz var bu seçim sürecinde her zaman olduğu gibi. Ben bütün basın mensubu arkadaşlarıma, özellikle size de çok teşekkür ediyorum. Siz de demokrasi mücadelesi veriyorsunuz, siz olmazsanız bir ayağı eksik olur. Basın da görev yapan arkadaşlarıma tekrar teşekkür ediyorum.”

 

Bozüyük Eski Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu: “Çok emek verdik ama karşılığını da aldık”

“Bozüyük’te zaten bir nüve, Bozüyük’ün güzel insanlarının geçmişte verdiği desteklerle, Bozüyük’teki bu nüvenin tekrar çıkabileceğini biliyorduk ama en önemli şey siyasette başarının sırrı. Seçimin yapıldığı yerde birlik, beraberlik içerisinde ve çok çalışmakla olduğunu biliyoruz. Biz Bozüyük’te bunu sağladık, bütünlük içerisinde gittik. Çok emek verdik ama karşılığını da aldık. Önemli olan şudur. Bir yıl önce %20 oy oranıyla yerel seçimleri bitiren partimiz şu anda %32’nin üzerinde oy almıştır. Bu geleceğe dönük çok güzel bir mesajıdır toplumun.

 

– Tüzün ilk hedefimiz Bozüyük Belediyesini almak dedi, bununla ilgili görüşleriniz nelerdir?

 

Bakkalcıoğlu: “Belediyeyi geçmişteki güzel günlerindeki gibi almak olacak”

Tabi uzun bir süreç var. 2019 yılına kadar eğer anayasada bir değişiklik olmazsa 2019 yılına kadar 3,5-4 yıllık bir süreç de var. Siyaset sabır işidir. Bu süreyi en iyi götüren başarılı olur. Tabi ki Cumhuriyet Halk Partisi’nin Bozüyük’teki hedefi 2019’da Belediyeyi geçmişteki güzel günlerindeki gibi almak olacaktır.”

 

Pazaryeri İlçe Başkanı Rıdvan Uğurlu: “Bu başarının sırrı çalışmak. İnsanlar bir şeyleri görmeye başladılar demek ki. Sıkıntı yaşatmaya başladı iktidarın hareketleri. Biz de çalıştık. Görünür de bir şey yok iki  tane bakan var, gözle görülür bir şey yok. Pazaryeri’ne bir çivi dahi çakılmadı.”

 

Osmaneli İlçe Başkanı Faik Üstün: “Yaşar beyin katkısı çok. Burada Ak Parti oylarını korudu. Biz Milliyetçi Hareket Partisi’ne giden ödünç oylarımızı geri aldık çok çalışmayla. Ön seçimin de tabi katkısı oldu. 2019’da Belediye bizim Osmaneli’nde…”

 

Eski İl Başkanı Meral Demirsoy: “Bu benim ön seçimde de söylemiş olduğum siyasal gerçektir, Sandık  yanlış söylemez. Sandıktan halkın iradesi olduğu gibi çıkar. Yani sandıktan yine doğrusu çıktı diyorum.”

 

Vezirhan Belediye Başkanı Mehmet Duymuş: “Geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP olarak Vezirhan’da bir tarih yazmıştık. Şimdi ise Bilecik’te tarih yazarak sayın Yaşar Tüzün’ü Milletvekili çıkardık. Bunun haklı sevincini yaşıyoruz. Sayın Tüzün ile birlikte Vezirhan da olmak üzere çok iyi bir çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Bu seçimlerde partimize oy veren, vermeyen tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Bozüyük Eski İlçe Başkanı Hüseyin Elmas: “CHP’nin her zaman başarılı olacağının bir kanıtıydı”

“Bozüyük’te seçim kazanıldı. Tabi bu seçim kazanılırken de birlik, beraberlik ruhuyla birlikte tüm eski görev almış, bu partiye gönül vermiş, bu partiden bir çıkar beklemeden mücadele etmiş bütün arkadaşlarımız hep bir arada beraberdik. Bunun topluma yansımasının neticesinde de biz Bozüyük’te büyük bir başarı elde ettik. Bu önümüzdeki seçimlere bir örnek olur umarım.  Bu birlik beraberlik olduktan sonra Bozüyük’te Cumhuriyet Halk Partisi’nin her zaman başarılı olacağının bir kanıtıydı. Böyle bir olay oldu.

 

Esas başlangıç olaraktan demokrasilerdeki, bizim anlayışımız olan sosyal demokrat anlayışındaki ön seçimin olmazsa olmaz olduğunu hep birlikte gördük. Yarın Belediye yerel seçimlerde de, önümüzdeki milletvekili seçimlerinde de ön seçim olmazsa olmazımızdır. Muhakkak ön seçimde başarının esas temeli orada atıldı. Ön seçimde bizi yönetecek, bizi temsil edecek kişiyi biz belirledik örgüt olaraktan ve onun arkasında yine örgüt olarak dimdik durdu bütün arkadaşlarımız. Siyasetçinin kendi bulunduğu partisinin başarılı olması için bu konuda herkesin mücadele etmesi lazım. Üye olan, olmayan sempatizan yani bizim daha önceki on yıllık yönetimimizde de bizler Bozüyük’te kalıcı eserler bıraktık. Hala o eserler kullanılıyor. Sosyal demokrat bir Belediyecilik anlayışını Bozüyük’e yerleştirdik aslında. Ücretsiz su, yeşilkentimiz, Belediye binamız, sosyal tesislerimiz hepsi bizim sosyal demokrat Belediyecilik anlayışımızdaki yapılan işlerde bundan sonrada tekrar bunu sağladığımız zaman yerel ve genel seçimlerde hep başarılı olmak için hep birlikte mücadelemize devam edeceğiz.

 

Elmas: “bayrağı daha yükseklere taşımak kolay olur”

Bilecik il genelinde ise başarılı bir sonuç olarak değerlendiriyorum. Tabi ki karşımızda bir hükümet ve Türkiye genelindeki almış olduğu %40.7’nin altında yaklaşık 3-4 puan altındalarmış siyasi oluşum. Tabi insanlar kişilere de önem veriyor, adaylara da önem veriyor. Bu Bilecik’e yapılan işlere de bakıyor. Türkiye ortalamasının çok altında Bilecik. Diğer ilçelerimizde tabi bu konuda yerel seçimlerde başarılı olunduğu takdirde bayrağı daha yükseklere taşımak kolay olur.

 

-Seçim kutlaması çerçevesinde çok bayan vardı, çok bayan seçmen vardı gerek miting’te, gerek seçim kutlamalarında. Bunu neye bağlıyorsunuz?

 

Bizim partimizdeki kadın kollarımız geçmişten gelen bir alışkanlığı bu. Hep birlikte sadece seçim zamanı değil seçimden sonra da o birlikteliklerini hep muhafaza ederler. Kendi aralarında toplantılar yaparlar, etkinliklere birlikte giderler. Bu bağlamda herkes, kadınlarımız canı gönülden bu işte mücadele etmişlerdir ve bu başarının büyük bir kısmı da onların eseridir. Ülkemiz için, milletimiz için hayırlı olsun. Tabi ki Türkiye genelindeki aldığımız oy oranımız geçmiş dönem aldığımız oy oranı kadar olduğu için çok başarılı görmüyorum genelde ama Bilecik’te büyük bir başarı elde ettik. İnşallah bu başarıyı birlikte beraberlik içerisinde kimse ince hesap yapmadan daha yüksek yere çıtayı taşımak zorundayız.”

 

Bozüyük İlçe Başkanı İhsan Esel: “iktidar yürüyüşümüzü hep beraber yaparak bu işi başardık”

 “Bozüyük’te bir özlem vardı. 4 sene Milletvekilsizlik, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Milletvekili olmaması sıkıntısı vardı. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu özlemini gidermek için geçmiş dönemdeki Belediye Başkanlarımız, ilçe Başkanlarımız, Belediye Başkan adaylarımızla hep beraber el ele, kol kola buna inanarak, güvenerek ve iktidar yürüyüşümüzü hep beraber yaparak bu işi başardık. Buradaki olayımız, amacımız birliktelik ve beraberlikti. Bunu bütün Bozüyük’e gösterdik. Bunu gösterirken de insanlar bize inandılar. Yaşar Tüzün faktörü vardı. Yaşar Tüzün gibi bir milletvekilinin özlemi vardı. Bu Bozüyük değil bütün Bilecik için geçerlidir. O yüzden oylarımızı bu derece yükselterek bu konuma geldik. Bozüyük’teki en büyük olayımız birlikte ve beraber başarmamızdır. Bu olayı hep beraber yaptık ve birlikte başardık. Bozüyük ile söyleyeceklerim bunlar. Daha çok söyleyeceğim şeyler var da geçen basın açıklamasında onları da söylemiştim. Bizim en büyük olayımız birliktelik olayıydı. Bunu yakaladık, bunu başardık ve beraber yürüdük bu yollarda. O yüzden bu başarıyı elde ettik. Kadınlarımız, gençlerimiz, örgütümüz gerçekten çok güzel çalıştı, girmediğimiz kapı, tokalaşmadığımız el, uğramadığımız köy kalmadı. Köyleri 2-3 sefer dolaştık. Köylerden güzel bir oy aldık, bize oy vermeyen köylerden oy aldık ama hem genel merkezimizin, genel başkanımızın projeleri çok güzeldi. Bu projelerle yola çıkmamız bize artı getirdi. Projeleri insanlara güzel anlatmak, iyi anlatmak mühim olan oydu ve bu projeleri anlatmaya çalıştık. O yüzden de başardık. 

 

“Bu bizim için gurur verici bir olaydır”

Biliyorsunuz biz Bozüyük’te seçimi kazanırken Bozüyük merkez oyları yani Adalet Kalkıma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi’ne Bozüyük merkezinde yaptığımız fark. Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 550, Milliyetçi Hareket Partisi’ne 3 bin 500. Yani biz üçüncü sıradaki 8 bin 200 küsurlarda ki oyumuzu şu anda 13 bin 500’lere getirdik. Bu bizim için gurur verici bir olaydır. Bozüyük’te birinci parti olduk. Bunun üzerine basa basa söylüyorum. Bozüyük’ün genelinde birinci partiyiz şu anda. Bozüyük merkezde birinci partiyiz.

 

“yapılanlara baktığımızda görüyoruz ne olduğunu, ne olmadığını”

Şu anda hükümet nasıl kurulacak, çalışmalar nasıl olacak, önümüzdeki günlerde bunlarla ilgili zamanı geldikçe açıklamalarda bulunacağız. Bizim biraz önce dediğim gibi bundan sonraki hedefimiz 2019 seçimleri hem yerel hem genel eğer bir değişiklik bir aksilik olmazsa beraber olacak ki bu seçimlerde çok daha fazla çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü yerel seçim ve genel seçimin aynı anda olması seçmenler açısından gerçekten zor olacaktır. Hem yerel hem genel adaylarımız önemli olacaktır. Önümüzde daha 4 senelik bir süreç var. İnşallah bu süreci iyi değerlendirip biz de Bozüyük’teki Belediyeyi almak için mücadele edeceğiz. Bizim Bozüyük’te yaptığımız 10 senelik geçmişte Belediyecilik dönemimizde Sayın Mehmet Talat Bakkalcıoğlu döneminde yaptıklarımız eserler hala ortada. Bozüyük’ü bir kent haline getirdiğimiz hala gündemde ve ondan sonra yapılanlara baktığımızda görüyoruz ne olduğunu, ne olmadığını.”

ERHAN TOKA 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam