Çiftçilerden Cevize Yoğun İlgi

Çiftçilerden Cevize Yoğun İlgi

 

Bilecik Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar aktarıldı:

“İlimiz Merkez Köylerindeki çiftçilerimiz son yıllarda önemi gittikçe artan ceviz yetiştiriciliğine yoğun ilgi gösteriyor İlimizde genelinde üretim alanı bakımından liderliği Bilecik ve Şebin çeşitleri sürdürürken, daha az boylanma yapan, yüksek verime sahip ve birim alana daha fazla fidan dikimine olanak sağlayan Chandler, Pedro ve Fernor gibi çeşitlerinde yetiştiriciliğine talep artmaktadır.

Bilinçli yetiştiricilik yapmak isteyen Merkez köylerimizdeki çiftçilerimiz, Müdürlüğümüz Tar-gel personeli ziraat mühendisleri ile birlikte hareket ederek, ceviz bahçesi tesis edilmesi planlanan arazilerin uygunluğunu yerinde incelemişlerdir. Üreticiler bundan sonraki aşamalarda ceviz üretim alanlarında ziraat mühendislerimizin kontrollünde, bilinçli ve verimli yetiştiricilik yapmak istediklerini belirttiler.

Bu amaçla yeni tesis edilecek ceviz bahçelerinde geçmişte yapılan hataların tekrar edilmemesi ve bilinçli bir üretim yapılması için ceviz bahçesi kurulurken aşağıdaki unsurlara dikkat edilmesi gerekmektedir:

-Ceviz bahçesi: vadilerin alt kısımlarındaki çukur alanlar, etrafı kapalı soğuk deposu olarak nitelendirilen (don çukuru) yerlerde tesis edilmemelidir.

-Bahçe tesis edilecek arazide mutlaka toprak analizi yapılmalıdır. Taban suyu yüksek arazilere meyve bahçesi kurulmamalıdır.

-Bahçe tesis ederken dikilecek fidan çeşidinin tozlayıcısı doğru tespit edilip, tozlayıcı çeşidin bahçedeki oranı iyi hesaplanmalıdır.(Çeşitlere göre farklılık gösterir)

-Fidanlar mutlaka hastalıktan ari ve sertifikalı olup, bölgeye uygun çeşitlerin seçilmesine dikkat edilmelidir.

-Seçilen çeşidin özelliklerine göre dikim mesafesi ayarlanmalıdır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam