“Çiftçimizin Yanındayız”

“Çiftçimizin Yanındayız”

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla vatandaşa saman temin etmeye başladı. Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdürlüğü’ne bağlı iller içinde ilk dağıtım Bilecik’te yapıldı. 22 ton balya samanın 10 tonu Aşağıköy’de bulunan Çiftçi Kemal Eğilmez’e teslim edildi. Geri kalan 11 ton ise Cumalıköy Tarım Kredi Ofisi’ne bırakıldı.

                Fiyatı yükselen saman için çiftçiye yardımcı olmak için harekete geçen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, ithal saman dağıtımı yaparak çiftçiye yardımcı olmaya çalışıyor.

Bu kapsamda Bilecik’te de 22 ton ithal saman dağıtımı yapıldı. Aşağıköy’de yapılan dağıtım törenine Tarım Kredi Kooperatifi Kütahya Bölge Müdürü Mustafa Çırak, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Alparslan Dankaz, Tarım Kredi Kooperatifi İl Müdürü Mesut Özgür, Ziraat Bankası Müdürü Hilmi Atıcı, Çiftçi Kemal Eğilmez katıldı. Düzenlenen törende konuşan Bölge Müdürü Çırak, Ocak ayından bu yana ithal saman geldiğini belirterek, Tarım Bakanı’nın talimatıyla Tarım Kredi Kooperatifleri’nin ithal saman işine girdiğini söyledi. Çırak şöyle devam etti:

“Piyasada bölge bölge 1 TL’ye, 80-90 kuruşa kadar çıktığı zamanlar oldu. Hatta Erzurum tarafında 1 TL’nin üzerine çıktı. Şu an Bakanlığımızın desteği var. 50 kuruşa teslim ediyoruz. Piyasada da ithal samanın gelmesiyle birlikte Tarım Kredinin saman ithal etmesiyle birlikte fiyatlar 60 kuruşlar seviyesine geldi. Biz çiftçimizin yanındayız, Tarım Kredi Kooperatifi olarak da, Tarım Bakanlığımız da, Ziraat Bankası da. Üç kurumda çiftçinin bir kuruluşu, ortak paydamız tarım.”

Çiftçiler için, Tarım Bakanlığı’nın, Ziraat Bankası’nın veTarım Kredi Kooperatiflerinin her türlü işbirliğine hazır olduğunu belirten Çırak, “Sadece çiftçinin kredilendirilmesi noktasında değil. Ürünü elde ettikten sonra da, değerlendirme aşamasında da yanlarındayız. Zaten Kütahya bölgesi bu konuda örnek. Sadece arpasını, buğdayını, mısırını değil biz çileğini, vişnesini, salatalığını, biberini alıyoruz. Sözleşmeli üretimde yaptırıyoruz. Seve seve Bilecik’te de buna devam ederiz.” dedi.

                Kütahya Bölge Müdürlüğü olarak 200 bin tonun üzerinde samanı çiftçilere teslim ettiklerini ifade eden Çırak, teslimi yapılan samanların ilk parti olduğunu, ikinci partinin de ilerleyen günlerde geleceğini kaydetti. Çırak, “Sadece Kütahya bölge değil Türkiye genelinde 16 bölge var Tarım Kredi Kooperatiflerinin. Birçok bölgede ihtiyacı olan çiftçimize50 kuruştan ithal samanı teslim ediyoruz. İnşallah çiftçimizin bundan sonraki oluşabilecek sıkıntılarında da Bakanlığımızın da yüksek destekleriyle birlikte Ziraat Bankamızın da finansmanıyla birlikte işbirliği içerisinde çiftçinin bütün sıkıntılarını çözeceğimize inanıyorum.”

                Bilecik İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dankaz da, Tarım Kredi Kooperatiflerinin ithal saman hizmetinin çok güzel bir hizmet olduğunu belirtti ve şöyle devam etti:

“Çiftçilerimiz bizim ürün desteğinde değişikliğe de gittiler. Burada bizim beklentilerimiz sadece bu tarz şeyler değil. Tarım Kredi Kooperatifi’nin yeni çalışmalarında Anadolu Süt var. Anadolu Süt, sütü alıp, işleyip, pazarlıyor. Bizimde bölgemizde mesela Çaltı da Tarım Kredi Kooperatifi var. Orada da 3 bin dönüm civarında seramız var. Bölgede nasıl olsa pazarlama ağını kurmuş bir firmamız olduğundan dolayı ki seracılara mal satışlarımız da var. Onların ürünlerinin de pazarlama grubuna katılmasını istiyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. dilek – ucuz alınan samanla beslenen hayvanların et fiyatıda ucuzlar inşallah devlet desteği devam etmeliki üreticilerin maliyeti düşsün diyorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam