“Derdimiz, Ekmeğimize Sahip Olabilmek”

“Derdimiz, Ekmeğimize Sahip Olabilmek”

 

Bayırköy Taşıyıcılar Kooperatifi'nin ev sahipliğinde Pelitözü Gölpark Kıl Çadır'da gerçekleşen toplantıya Bilecik Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldız, Bozüyük Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hasan Öksüz, Vezirhan Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ahmet Duymuş, Söğüt Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Ayhan Islah katıldı. 
Toplantı ile ilgili açıklamada bulunan Bayırköy Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Tuncay Fidan, haftada bir gerçekleştirdikleri toplantıların kaynaşma ve dayanışmaya yönelik yapıldığını söyledi. Fidan, toplantılarda eksiklerini, sorunlarını konuştuklarını ve sorunlara çözüm üretme amacıyla fikir alışverişinde bulunduklarını kaydetti.
Bilecik Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Hüseyin Yıldız da, en büyük sıkıntılarının akaryakıt fiyatlarının pahalı olması olduğunu söyledi. Fiyatların bölge bölge değişik olması sebebiyle rekabetin haksız bir rekabeti dönüştüğünü belirten Yıldız şöyle konuştu:
“Küçük esnaf haksız rekabetin altında eziliyor”
“Biz Türkiye'nin göbeğinde olduğumuz için bizim ucuz mazot alma şansımız olmuyor. Fakat bugün Güneydoğu'da, Doğu'da mazot fiyatları petrol fiyatları daha ucuz, artı yurt dışına gidebilen büyük firmalar var ucuza akaryakıt alıyor geliyorlar iç piyasada çok rahatlıkla bizim para kazanamadığımız yerlerde onlar daha cazip fiyatlarla para kazanıyorlar. Bizim en büyük sıkıntımız bu. Haksız rekabet söz konusu. Ufak esnaf bunların altında hep eziliyor, ezilmeye de devam ediyoruz. 
'Sorunlarımızla birilerinin ilgilenmesi lazım'
Ben 2008 yılında başkan seçildim. 2008 yılında benim 80 tane üyem vardı şu an 56 tane üyem kaldı. Hep böyle adaletsiz, eşitsiz bir rekabet var. Bu yüzden kimse kolay kolay işini bırakmaz. İnsanlarımız hakikaten çok zor durumda. Bu sorunları kendi imkanlarımızla aşma şansımız yok. Bu Türkiye politikası ama birilerini bu işe bir şekilde el atması lazım. Baktığınız zaman tamam bugün yerelde biz çok az gözüküyoruz ama bugün 5 tane ilçe ile 1 tane ili topladığın zaman 900 tane araca sahibiz. Yani 900 tane araç demek bugün yaklaşık 1500 tane aileye ekmek yediriyor. Bu azımsanacak bir şey değil. Baktığınız zaman bugün Bilecik Organize Sanayi Bölgesi'nde çalışan işçilerin tamamı kadar bir aileye sahibiz. İş yürütüyoruz, insanlara bakmakla yükümlüyüz. Birilerinin buna illa ki el atıp da bizlere destek olması gerek ama bırakın birilerinin sahiplenmesini bizim protokolde bile yerimiz yok. 
'Önemli olan eşit rekabeti sağlayabilmek'
Burada en güçlü, en büyük kooperatif Bozüyük. 450 tane aracı var biz Bilecik 56 kişiyiz, 80 kişiydik 56'ya düştük. Çalışanlarımızla beraber bizde yaklaşık 80 tane aileye bakıyoruz ama bizim protokolde bile yerimiz yok. Çok acizane ben bunları söylüyorum belki ama kimsede yanlış bir algılama içerisine girmesin. Derdimiz birilerini taşlamak değil, derdimiz ekmeğimize sahip olabilmek. Hakikaten çok büyük sıkıntıdayız. Bir kanun çıktı herkese kış lastiği takılacak dediler, ortada lastik yok. Ama bugün bir aracımız yakalansa 500 TL cezası var. Bunları hep üst üste koyduğunuz zaman bizim için sıkıntı. Bir arada toplanıyoruz ki bunlara bir nebze kendimiz çare bulabilir miyiz diye. Bulduklarımızda oluyor bulamadıklarımızda oluyor. Kendi aramızda akaryakıta bir çare bulma şansımız yok. Ama durum bir şekilde eşitlense yani eşit koşullarda mücadele etsek bu duruma düşmezdik. Önemli olan eşit rekabeti sağlayabilmek.” 
ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam