DEVLETİN ET PİYASASINA EL KOYMASI GEREKİYOR
admin • 25 Nisan 2011 19:33:42 
DEVLETİN ET PİYASASINA EL KOYMASI GEREKİYOR

    Başkan Sevinen, Bilecik’te 35 bin büyük baş, 75 bin ise küçükbaş hayvanın bulunduğunu hayvan sahiplerinin süt fiyatlarının düşük olması nedeniyle daha fazla üretim yapmaya gitmediğini ve satıcılarında ithal hayvana yöneldiğini devletin bir an önce et piyasasına el atması gerektiğini vurguladı.
    Etin fiyatının yüksek olmasında payın çiftçiye değil aracılara para kazandığının altını çizen Bilecik Ziraat Odaları Birliği Başkanı Ahmet Sevinen şunları aktardı; “Bu gün hayvan kesimi 13 TL civarında iken bu fiyat vatandaşın kasaptan et almaya gittiğinde ise karşısına 22 TL olarak çıkıyor. Bu durumda et satışlarından çiftçi çok para kazanılıyor gibi zannediliyor ama bu tam aksine çiftçi çok zor durumdadır. Aradaki aracılar para kazanıyor. Ama çiftçi mağdur durumdadır” dedi.
    Devletin bu durumda devreye girmesi gerektiğinin altını çizen Bilecik Ziraat Odaları Birliği Başkanı Ahmet Sevinen ayrıca şunları söyledi, “Bu fiyatların yükseklerde seyretmesi çiftçiyi ve vatandaşı mağdur ediyor. Devletin bir an önce olaya el koyması gerekiyor. Devlet üretme çiftliklerin kurulması lazım. İthal hayvan getirmemiz gerekiyor. Kendi ırkımızı yaratalım. Daha önceki yıllarda Süt Endüstrisi Kurumu vardı. Okullarda çocuklarımız süt içiyordu. Bu kurumun yeniden kurulması gerekiyor. Bu gün süt fiyatları çok düşüklerde geziyor. Bu nedenle de inekler kesiliyor. Bunun içinde çiftçi üretim yapmıyor. Üretim yapılmadığı içinde Türkiye’de hayvan azlığı var. Devletin bir an önce müdahil konumda olması gerekiyor. Ayrıca, Et ve Balık kurumunun devreye girerek hayvanı ucuza kesmesi lazım” diye konuştu.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments