DÜNYA AIDS GÜNÜ

DÜNYA AIDS GÜNÜ

 

Dr. Dağlı, 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, her yıl bir milyondan fazla kişiye HIV virüsü bulaştığını ve binlerce kişinin bu hastalık yüzünden hayatını kaybettiğini kaydetti.

Sürdürülen mücadeleler, bilinçlendirme çalışmaları ve sivil toplum örgütlerince yürütülen projeler sayesinde, AIDS hastalığının yayılma hızının giderek azaldığını ifade eden Dr. Dağlı, açıklamasında şunlara yer verdi:

                ''AIDS, HIV nedeni ile oluşan, gerekli önlemler alınmadığı takdirde hızla yayılan bulaşıcı bir viral hastalıktır. HIV girdiği vücudun, mikroplara karşı koyma yeteneğini sağlayan bağışıklık sistemini etkileyip yok eder. Direnci azalan vücutta, HIV'in etkisinin yanı sıra çeşitli mikroplarda hastalıklara neden olabilir. Günümüzde hala kesin bir tedavi yöntemi bulunmayan AIDS hastalığı, ne yazık ki tüm dünyada can almaya devam ediyor. İnsan vücudunun bağışıklık sistemini çökertip, normal şartlarda kolaylıkla mücadele edebileceği mikroplara karşı direnemeyecek duruma getiren virüs HIV, AIDS hastalarının basit bir enfeksiyon karşısında bile hayatlarını kaybetmelerine neden olmaktadır. AIDS yalnızca sağlık sorunu değil aynı zamanda toplumsal bir sorundur. AIDS'in azaltılması ve hatta dünya üzerinden kaldırılması için hükümetlere, sağlık meslek örgütlerine ve sivil toplum örgütlerine önemli görevler düşmektedir. Bununla birlikte virüs taşıyan kişilere karşı ayrımcılığın mutlaka önlenmesi gerekir. AIDS’ten gerekli önlemleri alarak korunmak mümkündür ancak unutulmamalıdır ki; hastalık ancak kan yoluyla ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Bu nedenle hastalığa yakalanmış kişiler toplumdan dışlanmamalıdır.''

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam