EDEBALİ TÜRBESİNE ASANSÖR YAPILIYOR

EDEBALİ TÜRBESİNE ASANSÖR YAPILIYOR

Konuyla ilgili gazetemize açıklamada bulunan Bilecik Edebali Kültür ve Araştırma Derneği Başkanı Arif Durmuş “Bana birkaç gün önce haber geldi Vakıflardan kuruldan geçti diye” diyerek yakın zamanda evrakların geleceğini ve sonrasında Bilecik’in bunun üstesinden geleceğine inandığını belirtti. Dernek Başkanı Durmuş şunları aktardı:

Yaşlılar ve Engelliler Türbeye Çıkabilecekler

Öncelikle biz ayakkabılık diyorduk camiinin dışında içeri girerken yağışlı havalarda inanın ki o kadar insanlar üzülüyorduk ayakkabısını eline alıyor, yağmur suyu damlayarak içeriye giriyordu. Bunlar hep acı günümüzdü. Biz bunlara ayakkabılık diyorduk, ayakkabılık vermediler. En son beni uyardılar dediler ki sen bu kadar uğraşıyorsun ama bunun adı ayakkabılık değil rüzgarlık dediler. Sen bu rüzgarlığı yap ki biz bu rüzgarlığı içerisine ondan sonra ayakkabılık yaparsınız, ne yaparsınız ama projesini bize getirin dediler. Biz de götürdük biz bu proje için çok uğraş verdik. Uğraşlarımız çok zaman boşa gitti, bugüne kadar hep boşa gitti. Çünkü burası birinci derece sit alanı. Koruma kurulundan bizim ilimizi temsilen katılanlarımız olmadığı için, var da herhalde ilgilenmediler bugünlere kadar.

“bunun sevincini hep beraber yaşayacağız”

Üniversitemizden kimse yok, bütün acıyı burada çekiyoruz. Bundan evvelki yıllarda, 2010 yılından sonra biz daha duramadık dedik ki yaşlılarımız türbemize çıkamıyor engelli olanlar çıkamıyor. Bu da bizim için acı tabi ben 9 yıldan beri dernek başkanıyım Bilecik’te. Dışarıdan ziyaretçilerimiz çok geliyor. Burası mahalle değil, köy değil, çarşı camisi değil, burası turizm yeridir. Hep gelenler bunu bize söylüyorlardı. Asansörü de istedik biz bunun yanında hem rüzgarlık istiyoruz dışarıya, hem de asansörü istedik. Tabi biz mücadelemizi verdik. Bilecik’imize gelen ziyaretçilerimiz, yaşlılarımız hakikaten de inşallah ileriki günlerde olduktan sonra bunun sevincini hep beraber yaşayacağız.

“insanlar buraya nasıl çıkabilir?”

Burası inanç turizminde yaşlıları hani duyup da gelemeyen, zamanla çalışıyor, emekli oluyor. Emekli olduktan sonra üç kuruşla gelip Bilecik’imize böyle ziyaretçi geliyor, çoğunluğu böyle geliyor. Taşımacılıktan hariç. Geliyor, bakıyor, çıkamıyor türbemize. Bu insanlar buradan çıkamadığı zaman üzülerek gidiyor. Veyahut yanında 2,3 kişi varsa bunun kollarına giriyor, bir şekilde çıkartıyor. Bizim esas konumuz bundan yine 2011 – 2012 yıllarında türbemizin tadilatı bitti, tadilatı bittikten sonra koruma kurulu heyeti geldi. Beni de çağırdılar, dediler sen burada uğraşıyorsun, ne istiyorsun, biz bunu yerinde görelim dedi kurul heyeti. Etrafını gezdirdik.  Dedim ki “bakın burasının doğasını bozmadan ne yapabiliriz, insanlar buraya nasıl çıkabilir” dedim. Gezdiler ve en sonunda dediler ki tek minarenin olduğu yerden asansör olur dediler ve projeyi çizdirdik fakat faaliyete geçiremedik vakıflarda sağ olsun öncelikli olarak Bilecik’imizi çok seven biriydi, şimdi İstanbul a gitti kendisi vakıflar bölge müdürümüz Mürsel bey’in hakkını ödeyemeyiz. Bilecik için çok uğraş verdi. İstanbul’da şu anda anıyorum onu her zaman telefonlaşıyorum da kendisiyle. Dedi ki bana sen buraya bir proje çizdir. İlimizde bir kişi vardı mimarımız, aşağı yukarı 3-5 sefer gitti geldi ama bir türlü başarmadık. Olmadı, o da tabi bırakmak zorunda kaldı.

“haber geldi Vakıflardan kuruldan geçti diye”

Vakıflar bana Bursa’dan Fatih bey’i gönderdiler. Dediler ki ne gerekiyorsa Fatih bey yapabilir. “Kardeşim sen burasını asansörünü, ayakkabılığını çiz” dedim. Ben bunu yetiştiricem dedi. Sağ olsun uğraş verdi o da. Bana da birkaç gün önce haber geldi Vakıflardan kuruldan geçti diye. Biz bayrama sevinçli gireriz ama bizim de yaşlılarımızın, engellilerimizin bu bayramı. Hele hele benim şahsım, behçete bayramı diyorum ben buna. Derneğim adına, yönetimim de bunu hakikaten bazı gideceğimiz yere hiç gözünü kırpmadan, maddiyatımızı da esirgemeden gittik, geldik, kimseye de biz şudur demedik. Yönetimin de bunda bilgisi var, sevinçleri var. Tüm üyeler de buna seviniyorlar. Biz diyoruz ki Bilecik’te inşallah bundan sonraki dönemlerde, yakın zamanda evrakları gelir, geldikten sonra Bilecik’te herhalde bunun üstesinden gelir diye inanıyorum.

“Şeffaf asansör dediler, telefonla görüştüğümde”

Bize tabi sponsorluk için destek veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Bilecik Ticaret ve Sanayi Odamız ve yönetimi de sen uğraş veriyorsun, biz de destek vereceğiz dediler. Yakın zamanda gideceğim kendileriyle de istişaremizi kuracağız. Şeffaf asansör dediler, telefonla görüştüğümde. İnşallah Allah nasip edecek, ilimize güzel bir şekilde doğamızı bozmadan, çevremize gelenleri de Bilecik’te dahi 105 yaşındaki amcalarımız, teyzelerimiz var. Onların da duası bu Bilecik’e yeter. Onların duaları inşallah kabul olur. Sadece Edebali’yle değil inşallah yakın zamanda Bilecik hakkettiği yeri bulacağına inanıyorum.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. ince ince – Tebrikler güzel bir hizmet olur ancak ihaleye asansör markası veya en kaliteli markanın özellikleri mutlaka yazılmalı birde Engelsiz lerin binmesi ENGELLENMELI

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam