EHLİYETTE YENİ DÖNEM

EHLİYETTE YENİ DÖNEM

“Ömür Boyu Ehliyet Sahibi Olmak Artık Mümkün Değil”

17 Nisan 2015 tarihinde yürürlüğe giren karayolları trafik yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ömür boyu ehliyet dönemini kapatıyor.

Bilecik sürücü kursları ve Eğitimcileri derneği (BİLSED) Başkanı Refik Demirkıran gazetemize yaptığı açıklamada 17 Nisan 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yeni  yönetmeliğin sürücü kurslarına  01.01.2016 tarihinden itibaren ilk defa başvuracaklar için 2 yıllık stajyerlik şartı getirileceğini belirtti. Demirkan şunları aktardı: 

 

"Sürücü kurslarına başvuru yapan yazılı ve direksiyon sınavlarında başarılı olan kursiyerler 2 yıl süre ile stajyer sürücü olacaklardır. Bu süre içerisinde uyuşturucu ve alkollü araç kullananlar, 3 kez ışık ve hız ihlali yapanlar 3 kez trafik kuralı ihlali yaparak trafik cezası yiyenler ve 75 puanını dolduranların stajyer sürücü belgeleri iptal edilecek ve sürücü kurslarına yeniden başvuru yapmaları gerekecektir.

“24 MİLYONUN EHLİYETİ DEĞİŞECEK”

Yeni yayınlanan yönetmelikle 9 sınıfa ayrılan sürücü belgesi sınıfları 18 sınıfa yükseltilmiş ve ayrıca sürücü belgesi alma yaşı yeniden düzenlenmiştir. Ömür boyu sürücü belgesine sahip olmak artık mümkün olamayacaktır. Otomobil, Motorsiklet gibi küçük sınıf sürücü belgeleri 10 yılda bir, Otobüs, kamyon gibi büyük sınıf sürücü belgeleri  5 yılda bir sağlık raporu almak şartı ile değiştirilecektir. Yönetmelik hükümleri doğrultusunda ülkemizdeki 24 milyonun üzerindeki ehliyet sahibi kişiler 01.01.2016 tarihinden itibaren 15 TL. karşılığında Trafik Tescil ve Denetleme Müdürlüklerine başvurarak yeni sınıf ehliyetlerini alabileceklerdir. Şu ana kadar sürücü kurslarında dosyası kazanılmış hak olarak sürücü belgesine dönüştürülmeden bekletilen dosyalar da 01.01.2016 tarihinden itibaren stajyer sürücü uygulamasına girecektir.

Stajyer sürücü uygulaması 01.01.2016 tarihinde yürürlükte olacaktır. Bu nedenle stajyer sürücülük uygulaması başlamadan sürücü belgesi sahibi olmak isteyen vatandaşlarımızın biran önce sürücü kurslarına başvurmaları gerekmektedir."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam