HALK EKMEĞİNİ DAHA UCUZA ALACAK

HALK EKMEĞİNİ DAHA UCUZA ALACAK

Başkan Yağcı, Belediye Başkanlığı’nda gerçekleştirdiği basın toplantısında ilk defa hayata geçecek “halk ekmek”  uygulaması hakkında açıklamalarda bulunurken, başkanlık tarafından ramazan ayına özel yapılan uygulamalardan da bahsetti.

Ekmek 50 kuruş, pide 1 TL olacak

Bugünden itibaren hayata geçecek olan ”halk ekmek” uygulaması hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yağcı, . Bilecik Belediyesi Çay Bahçesi, önünde kurulan büfeden satışı yapılacak olan ekmeğin 50 kuruş, pide ise 1 TL olacağını belirtti. Başkan Yağcı, bugünden itibaren satışı yapılacak olan pidenin satış saatleri tam olarak belirlenmese de öğlen ile akşam saatleri arasında gerçekleştirilmesinin düşünüldüğünü kaydetti.

 

Sosyal belediyecilik anlayışının bir gereği olarak böyle bir uygulama yapmayı gerekli gördüklerini belirten Başkan Yağcı, uygulamanın fırıncıları ve marketleri de zor duruma düşürmeyeceğini vurguladı. Şimdilik tek bir satış noktasından günde bin adet ekmek ve pide satışının gerçekleştirileceğini belirten Yağcı, halk talebine göre ileriki zamanlarda bu noktaların çoğaltılabileceğini de sözlerine ekledi.

“Halk ekmek fırıncılarla rekabet içine girmiyor”

Başkan Yağcı’nın açıklamaları şu şekilde oldu:

“Halkımızın bizden belediye olarak ucuz pide ve ekmek imkanı sağlamamız yönünde bir talebi vardı. Belediye başkanlığı olarak bzi serbest girişimcilerimiz ve üreticilerimizle birlikte bu işi çok yükseltmeden gidermeye çalışıyorduk. Ama şöyle bir gerçek var ki, serbest piyasa ekonomisi çerçevesinde arz-talebe bağlı olarak herkesin kendi fiyatını belirleme hakkı var. Biz belediye olarak, sosyal devlet anlayışının bir uzantısı olarak, Bilecik’te de ekmek fiyatı kendisini ilgilendiren, ekmeği daha ucuz şartlarda almak isteyen hemşehrilerimize ilişkin olarak bir alternatif sunmak istedik. Bu kesinlikle mevcut üretim yapan fırıncı kardeşlerimizle bir rekabet anlamına gelmez. Ekmeğin fiyatı bir aile için belki çok önem taşımaz ama ihtiyacı olan aileler için bir kuruşun dahi önemi vardır. Bizler bunarlı da düşünerek belediye olarak bu konumda olan hemşehrilerimize bir alternatif sunmamız gerektiğini düşündük.

“Satış Belediye Park’ın yanındaki büfeden gerçekleşecek”

Çarşı Merkezi’nde bulunan parkın işletmesini alarak hemşehrilerimize daha ucuz ve kaliteli şartlarda hizmet sunmaya çalıştık. Bu parkın yanına da bir ekmek büfesi yaptık. Ekmek satışının ilk aşaması o büfede bugünden itibaren başlayacak. Belediye halk ekmeği olarak sunacağımız ekmeğin fiyatı 50 kuruş olacak.

“Ekmek ve pideler belirli sayıda satılacak”

Pidemiz de 1 lira olacak. 50 kuruş ekmek ve 1 lira pide olarak halkımıza vermeye yarından itibaren başlayacağız. Arz talep dengesine göre, çok fazla rekabet edecek boyutta, 10 binlerce ekmek satmayı şu aşamada düşünmüyoruz. Bundan fırıncılarımızın ve marketlerimizin tedirginlik duymasına gerek yok. Zarureti olan, almak isteyen kardeşlerimize, arz talep dengesinde belirli bir orana kadar ekmek ve pide satış hizmeti sunacağız. Ekmek fiyatları kendilerini yakından ilgilendiren kardeşlerimiz için, inşallah bir destek olur, katkı olur. Çünkü biz bunları bu fiyata satın dediğimizde üretici arkadaşlarımız zarar edeceklerini söylediler. Biz bu ekmek ve pideyi, mevcut fırınlardan teklif usulü ile ihaleyle alıyoruz. En uygun fiyatı verenden biz bunları temin edeceğiz. Kendimiz bir kazanım elde etmeden, fırıncılarımızı da zarar ettirmeden, bir sosyal hizmet olarak bu satışları gerçekleştireceğiz.

“Halkımızın karşılanamayan ihtiyaçlarına da el atıyoruz”

Bilecik belediyesi bundan sonra sosyal belediyecilik noktasında, halkımızın sıkıntı duyduğu, halkımızın karşılanmayan ihtiyaçları noktasında, defalarca uyarıp da eğer girişimciler tarafından bazı düzeltilmeyen, ve düzeltilmeyeceğine inandığımız diğer hususlarda da, ihtiyaç olduğunda Bilecik Belediyesi olarak bu tür işletmeleri de açmayı düşünüyoruz. Bilecik Belediye Başkanlığı olarak 12 yıldır yaptığımız fiziksel hizmetler sonucunda, artık sosyal belediyecilik noktasında hem imkanımız hem gücümüz, hem de bunun zamanının geldiğine ilişkin bir kanaatimiz de mevcut. Tek bir amacımız var, Bilecik’te yaşayan herkesin hizmetin 1 numarasına layık olduğu inancı. Bu 1 numara hizmeti gerçekleştirme noktasında, özel sektör, kamu sektörü el birliğiyle çalışmamız lazım. Hiç kimse hemşerilerimize 2’nci sınıf bir hizmeti layık görmesin. Bu açıklığı bu zafiyeti gördüğümüzde, bunları giderir ve hemşerilerimize her alanda olduğu gibi bu alanda da en üst kalitede birinci sınıf hizmeti sunma çabası içinde oluruz. Almış olduğumuz bu kararın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam