HSYK’DAN SÜRPRİZ TAYİNLER
admin • 21 Haziran 2011 09:51:09 
HSYK’DAN SÜRPRİZ TAYİNLER

Bilecik Cumhuriyet Başsavcısı Harun Yılmaz Küçükçekmece Cumhuriyet Savcılığına, Bilecik Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ramazan Akyol Çanakkale Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına, Bilecik Hakimi Mustafa Kutlu ve Suzan Yalçın Kutlu da Edirne Hakimliğine tayin oldu.

 

Hakimler ve savcılar yüksek kurulu, 2011 yılı idari ve adli yargı yaz kararnamesi ile 2 bin 230 hakim ve savcının görev yerini değiştirdi. Kararnameyle görev yerleri değiştirilenler arasında tanınmış isimler de var. 
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu, adlî ve idarî yargı yaz kararnamesini tamamlayarak internette yayınladı. 
Referandum öncesinde aylar süren HSYK toplantıları ülkeyi geren bir etken olurken, bu kez atamaların krize dönüşmeden tamamlanması dikkat çekti. Nitekim geçtiğimiz yıl aynı dönemde kararname süreci tıkanmış ve bu tıkanıklığın açılması için geçen 4 ay boyuncaHSYK gündemden düşmemişti. 
Hakim ve savcıların tayin dönemlerinin okulların kapanmasıyla netleşmesi bu kez kimseyi de mağdur etmedi. Değişikliklere bakıldığında ise kritik dağılımlar da dikkatlerden kaçmadı. 
Kararnameyle, adli yargıda bin 816, idari yargıda 254 hâkim ve savcının görev yerleri revize edildi. Adli yargı kararnamesinde, çoğunluğu tetkik hâkimi olmak üzere 109 Yargıtayhâkimi ve savcısı atandı. 
Bu arada 2011 yaz kararnamesinde ilginç atamalarda dikkatlerden kaçmadı. Eski YARSAV Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yargıtay savcılığından alınarak İstanbul hakimi yapıldı. 
İlhan Cihaner ve Org. Saldıray Berk hakkında Ergenekon kapsamında soruşturma yürütürken özel yetkileri alınan Erzurum Savcısı Osman Şanal, Antalya'ya Başsavcı olarak atandı. 
KCK ve faili meçhuller soruşturmalarını başlatan Diyarbakır Başsavcısı Durdu Kavak, İzmirBaşsavcılığı'na getirilirken, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılardan Kasım İlimlioğlu ise özel yetkileri alınarak İstanbul Büyükçekmece savcısı yapıldı. 
Yargıtay'da AK Parti hakkındaki kapatma davasında görev alan siyasi partiler masasında görevli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Sevimli ise Üsküdar Cumhuriyet Savcılığı'na getirildi. 
Öte yandan Yargıtay savcılığından alınarak, İstanbul hâkimliğine atanan Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun meslekten ihracı istemiyle hazırlanan disiplin soruşturması ise kurul gündeminde görüşülmeyi bekliyor. 
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments