İLAÇ DENETİMİ

İLAÇ DENETİMİ

 

Dr. Karaman, eczanelerden reçeteyle temin edilen, istenmeyen yan etkilere sahip ilaçların kötü amaçlı olarak kullanımının önüne geçilmesi amacıyla denetleme yaptıklarını söyledi. Dr. Karaman açıklamasında şunları aktardı:

“Eczanelerden reçeteyle temin edilen, istenmeyen yan etkilere sahip ilaçların kötü amaçlı olarak kullanımının önüne geçilmesi amacıyla gerek SABİM, gerekse Müdürlüğümüze ulaşan ihbarlarla ilgili olarak 19 Şubat 2013 tarihinde İlimiz Bilecik ve İlçelerini kapsayan bir denetleme gerçekleştirilmiştir.

Denetim esnasında büfe, bakkal, market ve toptancıların birçoğunda satışı yasak olan ilaçlara rastlanmamıştır.

Eczane dışında satışı yasak olan ilaçları bulundurduğu ve sattığı tespit edilen yerlerde ise ilaçlara tutanakla el konulmuş ve ilgililer hakkında 1262 Sayılı Kanuna muhalefetten Bilecik Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.

Ülkemizde ilaç satışlarıyla ilgili olarak 1 Temmuz 2010 tarihinden itibaren kare-kodlu sisteme geçilmiştir. Bu sistem sayesinde, ilacın üretiminden tüketimine kadar bütün evrelerinin izlenebilmesi ve bu sayede üretim hatası olan, son kullanım tarihi geçen ilaçlarla sahte ve kaçak olarak piyasaya sürülmeye çalışılan ilaçların da piyasaya sürülmesi ve satılması engellenebilmiştir. İlaçlar üzerinde bulunan Kare-kod sistemi sayesinde ilacın üreticiden çıktığı andan itibaren kim tarafından, hangi ortamda, kime satışının yapıldığı kolaylıkla tespit edilmektedir.

Söz konusu denetimlere Bilecik İl Sağlık Müdürlüğü olarak bundan sonra da sık sık devam edilecek olup,  reçeteyle satılması zorunlu olan, insan hayatını doğrudan etkileyen bu tür ürünlerin eczane dışında büfe, bakkal, market, toptancı gibi yerlerde satışına asla müsaade edilmeyecektir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam