“İnsanların AIDS’li hastalara yaklaşmaması ya da onları toplumdan dışlaması hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur”

“İnsanların AIDS’li hastalara yaklaşmaması ya da onları toplumdan dışlaması hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur”

 

Dr. Güler, ''1 Aralık Dünya AIDS Günü'' dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'de ilk olgunun görüldüğü 1985'ten 30 Haziran 2012 tarihine kadar 4 bin 845 HIV/AIDS taşıyıcısı ve 975 HIV/AIDS vakası olmak üzere toplam 5 bin 820 hasta bulunduğunu belirterek, gerçek rakamın bunun çok üstünde olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. 
     AIDS'in ''dokunma, öpüşme ve solunum'' gibi dış kontaklarla bulaşan bir hastalık olmadığını bildiren Dr. Güler, şunları ifade etti: 
     ''AIDS hastalığı, 'korunmasız cinsel ilişkiye girmek, çok eşli yaşam sürdürmek, eşcinsel ilişkide bulunmak, AIDS mikrobu taşıyan annelerin doğum yapması, AIDS mikrobu taşıyan cerrahi aletler ve akupunktur iğneleri ile tedavi yapılması, AIDS mikrobu taşıyan dövme aletleriyle vücuda dövme yapılması, uyuşturucu kullanıcılarının enjektörlerinin paylaşması ve kan transferi' gibi yollarla bulaşır. Ayrıca AIDS evcil hayvanlardan, tuvaletlerden, yüzme havuzlarından, tabak ya da bardaklardan bulaşmaz. Bu nedenle insanların AIDS'li hastalara yaklaşmaması ya da onları toplumdan dışlaması hem gereksiz hem de yanlış bir tutumdur.'' AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam