İŞVERENLER VASIFLI İŞÇİ BULAMIYOR

İŞVERENLER VASIFLI İŞÇİ BULAMIYOR

İŞKUR Müdürü Ayhan Tozan 1 Ocak -30 Haziran  2015 tarihleri arasında yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Bilecik’te işçi bulma sorunu devam ediyor

Bilecik’te iş bulmanın değil işçi bulmanın zor olduğunu her defasında dile getiren Tozan, bu ifadelerini yeniden gündeme getirdi. Özellikle fabrikalarda işçi bulma sıkıntısı yaşadığını belirten Tozan, iş arayan kişilerin bir çoğunun vasıfsız olduğu için de bu sıkıntının arttığını dile getirdi. İŞKUR olarak işçi ve işveren arasındaki diyaloğu ve ihtiyacı sağlamak amacıyla tüm gayretleriyle çalıştıklarını sözlerine ekleyen Tozan, ayrıca verilen hedeflerin birçoğunda da ortalamanın üzerinde bir başarı sağladıklarını kaydetti.

“İş arayan 16 bin 961 kişi var”

1 Ocak-30 Haziran 2015 tarihleri arasında İŞKUR’a toplam 4 bin 679 vatandaşın başvurduğunu belirten Tozan, bu vatandaşların  444 tanesinin engelli, 73’ünün eski hükümlü, 16 bin 444 tanesinin ise normal vatandaşlar olduğunu kaydetti.Tozan son raporlara göre  kuruma kayıtlı 16 bin 961 iş arayan kişi olduğunu belirtti.

“İş beğenmemezlik var”

Tozan açıklamalarına şu sözlerle devam etti:

2015 yılının ilk 6 ayında toplamda 947 kişi olmak üzere;  özel sektöre 908,kamu kesimine ise 39 kişinin iş yerleştirmesini yaptık. Bu iş yerleştirmelerini yaparken işverenlerin kamu kesiminden 87 kişi, özel sektörden ise 2 bin 761 kişi için talep aldık. Kurumumuza toplamda 2 bin 848 kişilik talep aldık. Bu kadar talebe rağmen sadece  947 kişinin işe yerleşmesi Bilecik’te bir iş beğenmemezlik durumu olduğunu gösteriyor. Özel sektöre 2 bin 761 kişilik bir talep almamıza rağmen kurumumuza kayıtlı işsiz kişilerden sadece 3 bin 136 kişisi işe yerleşti. 3 bin 136 kişinin ancak 908’i işi kabul etmiş. Diğerleri işleri kabul etmiyor.

“Özellikle fabrikalar işçi sıkıntısı yaşıyor”

Özellikle fabrikalarda büyük bir işçi sıkıntısı yaşanıyor. Bu sıkıntının işçilerin bireysel sorunlarından veya anlaşmazlıklarından kaynaklandığını düşünüyorum. İş ve meslek danışmanlarımız bunların analizini yapıyor. İş sıkıntısının yaşanmasının sebebi taraflara göre değişebiliyor. Sıkıntının sebebi işçiye bakarsan iş koşulları, işverene bakarsan vasıfsızlık. Bazen de işverenlerin talep ettiği kriterde işçi bulamıyoruz. O konuda yetişmiş bir iş arayanımız bulunmuyor. 

“527 kişilik bir açığımız var”

7 Temmuz 2015 tarihi itibariyle 527 kişilik bir açığımız var. Kurumumuza kayıtlı olan tüm vatandaşlarımıza bu iş açıkları hakkında cep telefonlarına mesaj atarak  bilgilendirme yapıyoruz. Özellikle fabrika kesimlerinde bir işçi arayışı var. Bazı vatandaşlarımız özellikle yaz aylarında bahçelerine veya tarlalarında çalışmak üzere işyerlerinden ayrılabiliyorlar. Bu da iş yerlerini zor durumda bırakıyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

3 yorum

  1. demekle olmazz – iş beyenmiylar diyorlar ya tav oluyom ozman kendin calıscan yada bir akraban calıscak orda masa basında calısmak olmaz köleden beter sistem var ilk önce devlet işçiye ssahip çıakacak ama bizm milletimz memnun galibaki bilecikte akp oyları arttı

  2. İŞÇİYİM BEN İŞÇİ KALACAM – iş ve işçi bulma kurumu müdürüm size iki çift lafım var.Siz bu “işverenler vasıflı işçi bulamıyor” lafını sık sık kullanıyorsunuz da ayıp oluyor.Bilecik 1.ve 2. OSB ‘de hangi fabrikada sendika var? hangi fabrikada çalışan işçilerin iş güvenliği garanti? Resmen köle sistemi var.İşverenin iki dudağının arasında herşey.”MUHASEBEYE GİDİN HESABINIZI KESİN” Vay yavrum adalet!..Memleket sahipsiz de ondan.İşçi bulma kurumu müdürünün bu açıklamalarına Sendika temsilcilerinin zehir-zemberek açıklama yapmaları lazım.Siyasilerin ona keza…Ama nerdeeeeeeeeeee?

  3. Biri gideeeeer biri gelir sonra vasıfsıs elaman işci hep eziliyor işveren yabanc bileciye neversin umurumu sonrada vasıfsız deyip kendilerini haklı cıkarıyolar işçi hakları makemesi nerde yıllar sürer davalar tazminatsız cıkışlar partiye üye ol dediler 7 sene oldu bir kere işiçin cağırdılar oda bir aylık bi işmiş parti zamanı kapı kapı gezerler aman efendim canım efendim ama senin işin düştüğünde sini kimse tanımaz

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam