KARAAHMET’TEN DEĞERLENDİRME
admin • 13 Temmuz 2011 14:51:11 
KARAAHMET’TEN DEĞERLENDİRME

 

250 eski mezunun katılımı ile gerçekleşen bu toplantı 9 temmuz akşamı Tünel Restaurant’ta yenilen akşam yemeğinin ardından 10 temmuz sabahı kent ormanda kahvaltı ile devam etti.10 temmuz saat 13.00 de eski lise binasının bahçesinde belediye başkanı sayın selim YAĞCI  nın ikramı olan pilav ile sona erdi.
Kendisi ile görüştüğümüz bu toplantının düzenleyicisi M. Janrat KARAAHMET bu buluşmanın her türlü engellere karşın çok güzel geçtiğini bundan sonrada çıkarılan tün engellere rağmen devam edeceğini söyledi. Çıkarılan engelin okul yöneticileri tarafından çıkarılmasının şaşkınlıkla karşıladığını belirterek “4 yıldır bireysel çabalarımla geleneksel hale getirmeye çalıştığım Bilecik ilimizin Asırlık ve en eski eğitim kurumlarından ERTUĞRUL GAZİ LİSESİ mezunları buluşmasına bir takım çevreler tarafından zorluk çıkartılmasına üzüldüğünü belirterek her yıl Bilecik’e en az 200-250 civarında mezun arkadaşın geldiğini bu insanların Bilecik ekonomisine olan katkılarının 1 günlük de olsa ne kadar olabileceğinin düşünülmesi gerektiğini söylemiştir.
Gelen arkadaşların genelinin yatılı öğrenci olması ve o günlerini yaşamak istemesi nedeniyle kendisinden 4 ay önce okul pansiyonu nu bir geceliğine isteğimiz okul müdürü   bana bizzat hiçbir sakınca olmadığını, verebileceğini ve ne destek gerekirse yardımcı olacağını söylemişti. Ben de ona güvenerek ki okulumuzun en yetkili kişisi olması nedeniyle, yaptığım duyurularda konaklama için okul pansiyonun da seçenekler arasında bulunduğunu söylemiştim. Son 10 gün kala kendisi aradığımda benden bir dilekçe istediğini bunu Milli Eğitim Müdürlüğü ne vereceğini iznin ancak orası tarafından verildiğini söyledi ki 3 yıldır böyle bir şey yoktu. Tamam deyip bizzat kendisinin yazdığı dilekçeyi imzalayıp makamına bıraktım.2 gün sonra kendisini aradığımda Milli Eğitim Müdürlünün pansiyon da misafir kabul etmeye sıcak bakmadığını bildirdi. Ben de Milli Eğitim Müdürlüğündeki müdür yardımcısına çıkarak nedeni sordum bana verdiği yanıt orayı sivillere açamayız öyle şey olmaz gitsinler otelde yatsınlar oldu. benden de kendisine buraya gelecek arkadaşların hepsi bu okul mezunu, kariyer anlamında da bir yerlere gelmiş kişiler olduğunu onların derdinin otel parası olmadığını pansiyondaki günlerini yaşamak olduğunu  ilettim o kişi ısrarla olamayacağından söz etti Bende vali yardımcısı Hasan Kayhan’a çıkarak durumu izah ettim kendisine buradan bir kez daha teşekkür ederim ki benle ilgilendi bir dilekçede kendisine vermemi söyledi ve olay ile ilgileneceğini belirtti. Bu arada toplantıya 1 hafta kalmıştı. Gerekli izin gene sayın müdür beyin yetkisi dahilinde verildi. Ben de katılımcı bir çok arkadaşa pansiyon sorunun hallolduğunu iletim ve çok sevindiler. Ammaaaaaaa 3 gün kala okul müdür yardımcısından aldığım bir telefon şoka soktu beni neymiş efendim il özel idare müdürlüğü birden karar almış ihaleye çıkarmış o günde gelip okul pansiyonun tuvalet ve banyolarını kırmışlar tadilata başlamışlar. Ne yazık ki bu ihaleden bu tadilattan sayın okul yönetiminin haberi yokmuş muş muş. Hadi canım sende ben lise bir talebesi falan değilim mevzuatı ve kuralların nasıl işlediğini bilmeyen.
Bizler kimseyi zor durumda bırakmak istemeyiz ve bırakmayız da daha önce söylense idi tedbirimizi ona göre alırdık hoş kimseyi açıkta bırakmadık aç da bırakmadık ama benim şahsi üzüntüm neden niçin bu toplantıya bu kadar engel çıkarılmasıdır. Bizler dernek kurup bu okulun her türlü gereksinimi karşılama düşünceleri içindeyken okul yönetiminin ve Milli Eğitim yetkilerinin çıkardığı bu ve benzeri engeller bizleri üzmüştür. Devlet bürokrasisinde yer alan bir çok arkadaşımıza bunları anlatınca hayretler içinde kaldılar.
Ben şahsen bu kent de büyüdüm bu kent de yaşadım 250 kişinin toplandığı bir organizasyon görmedim. Bu insanlar bu kente kişi başı 100.00 tl bıraksa ki en az düşünülebilecek bir rakamdır bu kent ekonomisine dolaylı olarak oluşan katkıyı sayın Bilecik halkının ve yöneticilerinin taktirine bırakıyorum.
Bu kadar engellemelere karşın gene son hafta içinde yaşadığım bir başka olay da beni çok mutlu etmiştir. O da sayın Belediye Başkanımız Selim YAĞCI’nın bu toplantının pilav tarafının sponsorluğunun Bilecik Belediyesi tarafından karşılamak istediklerini ve ne gerekiyorsa yardımcı olacaklarını söylemesidir.
Kendisine buradan şükran ve saygılarımı sunar tüm katılan arkadaşlar adına teşekkür ederim.
Ben çıktığım bu yoldan her türlü engele rağmen dönmeyeceğim bundan böyle de mezun olduğumuz okulun pansiyonu nu falan istemeyeceğim ama okul için olan düşüncelerimizi de bir süre donduracağız tabiî ki
Bu arada bir başka konuya da değinmeden geçemeyeceğim bu toplantılarda kimseye ama kimseye davetiye gönderilmemektedir. Yaptığım basın açıklamaları ile duyurmaktayım yani duyan arkadaşların, öğretmenlerimizin katılmasını beklerim. Davet veya davetiye yoktur. Burada önemli olan o Ertuğrul Gazili olabilme ruhunu yaşamaktır.
Bu toplantıya katkı veren ilimiz Belediye başkanı Selim YAĞCI’yai, çicek göndererek gecemizi onurlandıran eski mezun ağabeylerimizden Eskişehir Vali Yardımcısı Sayın ÜNAL YILDIRIM’a bir kez daha teşekkür ederim,
Dostca ve hoşca kalın.
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments