“KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ, MAĞDURİYETE KARŞIYIZ”

“KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI DEĞİLİZ, MAĞDURİYETE KARŞIYIZ”

 

Toplantının açılış konuşmasını CHP Merkez İlçe Başkanı Mühittin Demirci, siyaset yapmanın iyi bir şey olduğunu fakat Türkiye’de siyaset yapmak dendiğinde akıllara insan kandırmak, menfaatlenmek geldiğini söyledi. Demirci ayrıca kentsel dönüşümden yana olduklarını fakat vatandaşın mağdur olmasından yana olmadıklarını ifade etti. Demirci muhtarlara hitaben şöyle konuştu:

“Biz parti olarak insan odaklı davranıyoruz. Hepimizde ayrı bir akıl var, fikir var. Bunu ülke menfaatine, toplum menfaatine sürdürebiliyorsak ne mutlu bize. Ama insanları ayrıştırmak, insanları ötekileştirmek, zıtlaştırmak istiyorsak, ülkeye hiçbir fayda sağlayamayız.

Ben mahallelerin sorunlarıyla ilgilenip siyaset yapmak istemiyorum. Ben onun faydasına ne varsa birlikten kuvvet doğacağı için hep birlikte çalışalım istiyorum. Mevcut iktidar hepimizin iktidarı, başbakan hepimizin başbakanı, belediye başkanı bu ilin belediye başkanı. Şu anda iktidar kimdeyse, kim idare ediyorsa, kanun ve nizamlar çerçevesinde ona ayak uydurma mecburiyetindeyiz. Bunun gizlisi saklısı yok, demokrasi diyorsak demokrasiye uyacağız. Demokrasinin kurallarını yerine getireceğiz.

 

‘Bu ülke hepimizin’

 

İktidarlara veya güçlere baskı unsuru oluşturmadığınız sürece, iyi yönettiklerini zannederler. Ama baskı unsurları oluşturursanız haklı olarak o zaman iktidarda kim olursa olsun kendine bir çeki düzen verecektir. Vermiyorsa bir daha iktidar olamayacaktır. Bugüne kadar olan, yapılan siyaseti beğenmiyorum ben. Partimiz adına da konuşuyoruk. Tüm siyasi partilerin bugüne kadar artık ortam mı dersiniz, demokrasi gelişimi mi dersiniz o kafamızdaki siyaset bu güne kadar uygulanmadı. İktidarıyla da muhalefetiyle de. Hep birbirlerinin olumsuz yanlarını bulup düşürmek, aleyhinde propaganda yapmak. Aslında bu ülke hepimizin. Bu ülkede yapılan her iş bizim menfaatimize. Ama biz zıtlaşmayla, birbirimizi ötekileştirmeyle iktidara geliyoruz. Ortak düşünce ülkeyi kalkındırır. Kalkınan ülkeyle bizde kalkınmış oluruz.

 

‘Kentsel dönüşüme karşı değiliz, mağduriyete karşıyız’

 

Bilecik’teki baş sıkıntımız şu anda Cumhuriyet ile İstiklal Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm. İlk etapta bu konuyu siyasete dökersek ‘Görüyor musun, bunlar bu işi siyasete alet edecekler.’ korkusuyla olumsuz neticeler alabiliriz düşüncesiyle beklemeye karar vermiştik. Bunlar kafaya koydukları her işi yapacaklar. Bizde bunu daha önce paylaşmıştık. Kentsel dönüşüme karşı değiliz. Ancak biz orada oturan insanların da mağdur edilmesini istemiyoruz. Mağdur edileceklerse biz de CHP olarak onların mutlak yanında olacağız. Biz Genel Başkanımızı ziyarete gittiğimizde Genel Başkanımız bu iki mahalle için her türlü desteği vereceğini söyledi.

 

‘Türkiye’de siyaset yapmak insanı kandırmak anlamına geliyor’

 

Siyaset yapmak güzel şey de Türkiye’deki siyaset yapmak insan kandırmak, adam aldatmak, menfaatlenmek anlamına geliyor. Aslında siyaset ülkeyi iyi idare etme sanatı. Güzel şey aslında siyasetle uğraşmak ama günümüzde ters anlaşıldığı için siyaset yapmayalım dediğim o. Birilerini kentsel dönüşüm üzerinden orada oyumuzu arttıralım, ön plana çıkalım diye bir durum yok. Biz insan odaklı insanın menfaatini düşünen bir partiyiz. Diğer partiler kendileri de öyle söylüyorlar, herkes insanı düşünüyor ama biz Bilecik’te yerel siyasette bu 6-7 aylık dönemde eğer bizi izleyenler varsa biz bunu uygulamaya başladık.bu güne kadar yapılan yanlış siyasetten döndük doğru, dürüst, insanlara yalan söylemeden toplumun her kesimiyle buluşmak isteyen bir merkez ilçe örgütü var ve çalışmamıza devam ediyoruz.”

 

‘İmralı’ya hapsolduk’

 

CHP Merkez İlçe Teşkilatının yapmış olduğu faaliyetlerden söz eden Demirci, genel siyasete de değindi. Demirci, “İmralıya hapsolduk. Bunu Türkiye’de yaşayan herkesin bilmesi lazım. Şu anda muhatabımız Abdullah Öcalan. Çok garip, çok acı. Bunu bir muhtarım düşünmüyorsa, o muhtarımın mahallesindeki insan düşünmüyorsa, siyasetçi düşünmüyorsa, öğretmen düşünmüyorsa durum hiç iyi değil. Bu ülkeyi biz kazma kürekle aldık. Atalarımız aç susuz aldı.

Bir aydır başbakanımız diyor ki ‘Biz onlarla görüşmeyiz. Hükümet onlarla görüşmez.’ Kimi kandırıyorsunuz, kimi aldatıyorsunuz? Orada Türkiye Büyük Millet Meclisi varken İmralı, İmralı. Bir aydır İmralı’yla yatıyor İmralı’yla kalkıyoruz. Bu bizim sorunumuz değil mi, ülkenin sorunu değil mi?

Terör konusu siyasi partileri aştı. Hükümetleri aştı. Başbakan, ‘Gelin arkadaşlar, bu beni aşıyor bu ülkenin sorunu. Gelin birlikte çare bulalım.’ demeli tüm sivil toplum örgütlerine siyasi partilere. Neden Obama’ya koşuyor, çünkü geleceklerini ona bağlamışlar. Onların fikri dışında hiçbir harekette bulunamazlar. Bizim en çok ağrımıza giden gerçekten şu anda Abdullah Öcalan’ın eline düşmeleri. İşte ülkenin şu andaki durumu bu. Gelecekten korkuyoruz.” dedi.

                Söz alan muhtarlar, sorunlarıyla bir tek CHP’nin ilgilendiğini söyleyerek teşekkür ettiler. Kentsel dönüşümle ilgili kafalarında soru işaretleri bulunduğunu söyleyen Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Muhsin Alan, sürecin ilerlemesini beklediklerini belirtti.

                İsmetpaşa Mahallesi Muhtarı İlhami Çınar da, gerçekleşen toplantılara neden CHP’nin İl Genel Meclisi Üyeleri ile Belediye Meclisi Üyelerinin katılmadığını sordu. Bu tür toplantılara onların katılarak bilgileriyle vatandaşların merakını giderebileceklerini söyledi.

                Ertuğrulgazi Muhtarı Hakkı Bolu da, vatandaşların kentsel dönüşüm noktasında teknik bilgilerinin olmadığını belirtti.

Osmangazi TOKİ Mustafa Baydur da, bir teklif sunarak CHP’li belediyelerden kentsel dönüşüm yapılmış olan il veya ilçe belediye başkanlarının gelip kendilerine ve vatandaşlara konuyla ilgili bilgi vermelerinin uygun olabileceğini söyledi.

                Demirci, kentsel dönüşüme karşı olmadıklarını, vatandaşın mağduriyetine karşı olduklarını yineledi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam