Kutlu Fetih yağmur bereketiyle kutlandı

Kutlu Fetih yağmur bereketiyle kutlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ında Bilecik ziyareti kapsamında katıldığı programın açılışı Hafız Ali Tel’in Kur’an-ı Kerim tilavetiyle gerçekleştirildi. Havanın yağmurlu olması nedeniyle katılımcılar ellerinde şemsiyelerle programı izlemeye devam etti.

“716 yıl önce yapılan fethin kutlamanın haklı hazzını yaşıyoruz”

Kutlamanın devamında açılış konuşmasını yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, sözlerinde sık sık Şeyh Edebali’yi ve Osmangazi’yi andı. Katılımcılara geldiklerinden dolayı teşekkür eden Başkan Yağcı şöyle konuştu:

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesinin topraklarında bulunmak, topraklarında yaşamak ve bu topraklara hizmet etmenin bir ayrıcalık olduğuna inanıyorum. Osmanlı Devleti gibi ulu bir çınarın yetiştiği bu topraklar son derece mümbit topraklar. Şeyh Edebali Hazretleri’nin szölerinde ifade ettiği gibi “Ey Oğul, geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın. Bizler 716 yıl önce olan böyle bir kutlu fethi kutlamanın ve anmanın ve bunu gelecek nesillere aktarmanın bu, bunun hikmetleri üzerinde konuşmanın haklı hazzını ve gururunu yaşıyoruz. Öyle bir ecdadın torunlarıyız, öyle bir mekanın mensuplarıyız ki buradan çıkan hak ve adalet anlayışı dünyanın dört bir yanında 600 yılı aşkın hak ve adalet dağıtmış ve Osmanlı Devleti Dünyanın o coğrafyalarından çekildikten sonra maalesef günümüzde o coğrafyalarda yeniden o düzeni kurmak nasip olmamıştır” Başkan Yağcı ayrıca konuşmasında restore edilen camilerden fetih ezanının da yükseleceğini müjdeledi. Program, açılış konuşmalarının devamI, mehter gösterisi, fetih ezanının okunması, sanatçı Abdullah Beyhan tarafından konser verilmesi ve şifalı pilav ikramıyla sona erdi

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam