MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM FUARI AÇILDI
admin • 2 Haziran 2011 12:34:37 
MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM FUARI AÇILDI

 

Açılış öncesi ilk konuşması yapan Milli Eğitim Müdür Vekili Hasan Hüseyin Can “Bu fuarı ne için düzenliyoruz. Bunun 3 temel sebebi var. 1.’si mesleki ve teknik eğitim çalışmalarını kamuoyuna tanıtmak, 2.’si öğrencilerimizi mesleki ve teknik eğitime yönlendirmek amacıyla tanıtım faaliyetlerinde bulunmak ve 3.’sü de mesleki ve teknik eğitim almış olan elemanların istihdamına yönelik çalışmalar yapmak. Peki bu fuara kimler katılıyor. Bu fuara mesleki ve teknik eğitim veren eğitim kurumlarımız, halk eğitim müdürlüklerimiz, mesleki ve teknik eğitim merkezlerimiz, sanayi kuruluşlarımız bu fuara iştirak ediyorlar. Bir buçuk milyon gencimizin üniversite sınavına girdiği Türkiye’de müthiş bir potansiyelimiz var. Karşımıza 2 alternatif çıkıyor. Ya bu gençlerimizi kalifiye eleman noktasında mesleki ve teknik eğitime yönlendirerek bu potansiyel enerjiye kinetiğe dönüştüreceğiz veya atıl kapasite olarak boş gezecekler.
 
“İLİMİZ TÜRKİYE BİRİNCİSİDİR”
İşte biz bu çerçevede mesleki ve teknik eğitimin işlevlik kazanabilmesi amacıyla sürekli olarak bu çalışmalara devam ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı Teknik Eğitim Öğretim Genel Müdürlüğü’nün 2008-2012 Mesleki ve Teknik Eylem Planı’nda ortaöğretimin 2012 yılı sonunda %90’lar seviyesine çıkartılması, mesleki ve teknik eğitimin de bu oran içerisinde %50’lere ulaştırılması hedefi var. Şunu memnuniyetle ifade edeyim ki, ilimizde ortaöğretim okullaşma oranı %94’tür ve bu oranla ilimiz ortaöğretim okullaşmasında Türkiye 1.’sidir. Buna ilaveten mesleki ve teknik eğitimin okullaşma oranı Türkiye ölçeğinde %38’lerdedir. 2012 hedefi %50’lerdedir. İlimiz ölçeğinde bu oran %63,75’dir. Yani ilimiz mesleki ve teknik eğitimden 2012 hedefinin üzerindedir.
Bu temel yapıya ilave olarak Milli Eğitim Müdürlüğü’nce mesleki ve teknik eğitimin daha iyi hale gelmesi güçlendirilmesi ve modernizasyonu çalışmalarımız devam ediyor. Bu çerçevede son yıllarda devreye giren uzmanlaşmış meslek edindirme merkezleri çerçevesinde ikimizde 2 tane meslek edindirme merkezi var. Birisi Bozüyük Teknik Lise diğeri Bilecik Teknik Lise. Biz buralarda İşkur işbirliği ile sanayicilerimizin ihtiyaç duyduğu meslek elemanlarını yetiştiriyoruz ve bu meslek elemanlarını kursların sonunda %100 olarak istihdam ediyoruz.
 
“KURSA DEVAM EDERKEN PARA KAZANIN”
O yüzden halkımıza buradan şu çağrıyı yapmak istiyorum. Bizlere müracaat edin. Hem meslek sahibi olun hem de kursa devam ederken para kazanın. Bu konuda müracaatlarınızı İşkur İl Müdürlüğü’ne ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Bu fuarın düzenlenmesinde katkılarını esirgemeyen sayın valimize, belediye başkanımıza, rektörümüze ve sanayici kuruluşlara teşekkür etmek istiyorum. Bunun yanında bu fuarın sponsorluğunu üstlenen Bien Seramik’e, Pazaryeri Toprak Sanat Ürünleri Temsilcilerine, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Ahmet Özünlü’ye, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Halit Gölcan’a tüm mesleki ve teknik eğitim kurum müdürlerine, öğretmen arkadaşlarıma ve öğrencilerine huzurlarınızda teşekkür ediyor bu fuarın Bilecik’e hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”dedi.
 
“GÜNEŞİN ALTINDA YAPILAN FUAR ÜZÜCÜ OLUYORDU”
 
Can’dan sonra kürsüye gelen Belediye Başkanı Selim Yağcı yaptığı konuşmada “Birlikte ilkini düzenlediğimiz ama METEF olarak 10.’sunu, Bilecik Belediye Başkanlığı ve dernekler olarak da 4. kermesi düzenlediğimiz organizasyonumuza hoş geldiniz.
Belediye Başkanlığı olarak sivil toplum örgütlerimize vermiş olduğumuz bir önemin ve değerin gereği çerçevesinde her sivil toplum örgütümüzün ayrı ayrı kermes yapması yerine toplu olarak birlikte kermes yapması noktasında derneklerimizle işbirliği çalışmamıza 4 yıl önce başladık.
Derneklerimizle bu sene 4.’sünü düzenlediğimiz bu kermesi gayet başarılı bir şekilde devam ettiriyoruz. Ama aynı zaman dilimlerine rastlayan METEF fuarının ayrı bir noktada olması bizim kermesimizin ayrı bir noktada olması açıkçası Belediye Başkanlığı olarak bizleri üzüyordu. Böyle sosyal güzel imkanlar varken kapalı mekanlarımız varken çocuklarımızın güneş altında Cumhuriyet Meydanı’nda METEF fuarını gerçekleştirmeleri üzücü oluyordu.
 
BAŞKAN YAĞCI’DAN DERNEK VE SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇALIŞMA OFİSİ MÜJDESİ
Bu sene işbirliği içerisinde bu iki organizasyonu bir arada düzenlemenin heyecanı ve mutluluğu içerisindeyiz. İnşallah bunun temel hedeflerimizden birisi bu organizasyonlar aşama aşama büyüyerek Bilecik’te el ve ev ürünleri fuarını oluşturacak kapsamlı bir noktaya gitmesini arzu ediyoruz. Bu noktada çaba gösteriyoruz. Bu sene Bilecik’imizde aktif olarak çalışan derneklerimizden 11 derneğimizin katılım ile kermesimizi düzenliyoruz. İleriki yıllarda bu performansı daha fazla artırarak yeniliklerin getirmiş olduğu sinerji ve enerjiyi de kullanarak derneklerimizin hizmetleri noktasında daha büyük katkı sağlayacak birikimler oluşursa Belediye Başkanlığı olarak da biz bunu geliştirme konusunda her türlü çabayı yapmaya hazırız.
Gerçekten sivil toplum bir toplumun en önemli dinamiğidir ve ilimizde bu anlamda yapılan çalışmaların sonuna kadar destekçisiyiz. Buradan tüm derneklerimize şunu da ifade etmek istiyorum. İnşallah bu yılın sonunda Migros’un karşısında başlayacağımız hizmet binasıyla tüm derneklerimize ve sivil toplum örgütlerimize çalışma ofisini sağlayacağız ve onların daha güzel daha demokratik çalışmalarına bu anlamda en büyük katkıyı sağlayacağız.
Çünkü şunu biliyoruz. Derneklerimizin ve sivil toplum örgütlerimizin bugün en büyük eksikliği hizmetlerini yürüteceği uygun mekanların olmaması. Bilecik Belediyesi olarak bunu 2012 yılı içerisinde gerçekleştireceğiz ve binayı sivil toplum örgütlerimizin hizmetlerine sunacağız. Bu kermesimizin ve METEF fuarımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Katkısı bulunan herkesi canı gönülden kutluyorum.”dedi.
Yağcı’nın konuşmasından sonra kürsüye gelen Vali Yardımcısı Süleyman Deniz yaptığı konuşma sırasında şu cümleleri kurdu:
“Mesleki ve teknik eğitimdeki gelişmeleri takip etmek teknolojiyi takip etmek sanayi için nitelikli eleman yetiştirmek elemanları teknolojik bilgilerle donatma görevi üstlenip eğitim kurumlarımızı öğrencilerimizin beceri düzeylerini sergilemek bilgi alış verişinde bulunmak işbirliğini geliştirmek amacını taşıyan bu fuara sanayici kuruluşlarımızın sahip çıkması desteklemesi ve işbirliği içinde bulunması gerçekten çok sevindiricidir.
Güçlü ekonomiye sahip toplumlar teknolojiye ayak uyduran toplumlardır. Okullarımızın ve sanayicilerimizin işbirliği sanayicilerimizin desteği başarının anahtarıdır.” HASAN GÜNER
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments