NEREDEN NEREYE
admin • 23 Aralık 2010 20:06:04 
NEREDEN NEREYE

 

Öğrencilik dönemimde okulumuzda bilgisayar öğretmenimiz yoktu. Fizik öğretmenimiz aynı zamanda bilgisayar öğretmenimizdi. Sadece mario adlı oyunu oynayarak ve müzik dinleyerek geçiyordu derslerimiz. Çünkü bilgisayarımızın kapasitesi bununla sınırlıydı. Biraz zorlayınca göçüyordu kullandığımız makinalar. Sonrasında da bir bilgisayarı birkaç arkadaş kullanmak zorunda kalıyorduk.

Kimi zaman bilgisayar laboratuarına inmeyip sınıfımızda fizik dersinde geri kaldığımız konuları tamamlıyorduk. Şaşıyorduk bu duruma. Bilgisayar kullanımını öğretmesi için görevlendirilen öğretmenimiz bile tam manası ile donanımlı değildi. Kitaplardan bizlere aktardığı bilgilerden yazılı sınav yapıyordu bizleri. Şimdi bakıyorum da, sınıflarda akıllı tahta ile dersler işleniyor. Teknolojinin nimetleri tam manası ile kullanılmaya başlanmış.

Geçtiğimiz günlerde Osmangazi İlköğretim Okulu’nda temeli atıldı ‘Akıllı Tahta’ uygulamasının. Eğitimci ve öğrencilerin açılış heyecanından öte özellikle Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Dilek’in konuşmasına takıldım. ‘Mühim olan bu tarz teknolojik aletlerin yaygınlaştırılması değil, bu teknolojiyi doğru ve verimli kullanabilmektir’ demişti. Öğretmenlere bundan daha yararlı bir mesaj verilemezdi diye düşünüyorum.

Öğretmenlerin teknolojiye ayak uydurmasını, kendisini geliştirmesini istemek hayati önem taşıyor. Çünkü bilgisayar teknolojisine ayak uyduramamış eğitimcilerin, akıllı tahtayı verimli bir biçimde kullanmasını beklemek doğru olmaz. Ümit ediyorum ki; Sayın Milli Eğitim Müdürümüz Üner Dilek’in kurduğu cümleler muhataplarına ulaşmıştır.

guest
1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
ENİAC
11 yıl önce

ENİAC – SOVYETLERDEN KALMA BİLGİSAYARDI ONLAR BEYA…