ORTAK AKIL TOPLANTISI
admin • 14 Ocak 2011 10:24:09 
ORTAK AKIL TOPLANTISI

 

Belediye Başkanı Selim Yağcı, etkinlikte yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Bu çok özel bir toplantı ve sizinde ifade ettiğiniz gibi Bilecik’e konuşmakta ve tartışmakta geç kaldığımız konular var. Bilecik’te Belediyesi olarak, şehirde bazı şeylerin oluşumu için öncelikle halkın günlük ihtiyaçlarının giderilmesi, bu noktada gerekli önlemlerin ve tedbirlerin alınması gerekiyordu ve biz geçen beş yıllık süre içerisinde gerekli alt yapıyı oluşturduğumuzu düşünüyoruz

Yatırım ve yatırımın sürekliliğini sağlamak için şehrin kent performansının da çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bilecik bu zamana kadar istenilen oranda performans sergileyememiştir. Ama bu durum Bilecik’in imkanlarının sınırlı olması açısından değil imkanlarının gerekli ölçüde kullanılmamasından doğmuştur.

Bilecik’imiz çok önemli coğrafi konumda olmasına rağmen ayağında bir pranga gibi bu coğrafi konumunu etrafına bağlayan yol ağlarının bu zamana kadar yapılmamış olması Bilecik’in mütevazi ölçekli olarak kalmasında en önemli olumsuz etken olarak görülüyor.

Özellikle Bozüyük-Mekece duble yolunun yapılması, hızlı tren çalışmaları, Bursa yolunun gündeme girmesi ve yine Bilecik-Bursa hızlı tren çalışmasının başlaması ile birlikte şehrimiz üzerindeki o perdenin de hızla dağıldığını görmekteyiz.

Buradaki tüm katılımcılar da bunu görüyorlar. Bizim artık Bilecik olarak önümüzde olan potansiyelleri sanayi noktasında ve diğer alanlarda tüm unsurlarıyla kullanmamız gerektiğini düşünüyorum. 

Artık medeniyet seviyemizi devam ettirebilme ve bunu ilerletebilme noktasında enerji kaynaklarına, hayatımızı devam ettirme noktasında da çevreye ihtiyacımız var.

Bilecik çevresel şartlarıyla ve her şeyden önce doğa ve tarihsel özellikleriyle de günümüze kadar gelmiştir. Çevreye az zarar veren, katma değeri yüksek ve imkanları fazla olan sanayi kollarıyla Bilecik’in desteklenmesi lazım.

Bilecik’e baktığımızda çok fazla sanayiye aç bir memleket görmüyorum. Sanayi noktasında gerekli tecrübeye de sahip olduğumuzu düşünüyorum. Bu zamana kadar edinmiş olduğumuz sanayi bölgesi tecrübeleriyle birlikte yeni oluşum içindeyiz. 

Sanayinin gelişmesi noktasında üniversitemizi son derece önemsiyorum. Kentimizin gelişimi noktasında hatta şehre yapılmış ve yapılacak en önemli yatırım olarak görüyorum üniversiteyi. Her alanda üniversiteyle işbirliği içerisinde olmalıyız. Şehrin gelişi noktasında üniversiteyi bir katalizör olarak kullanmamız gerektiğini ve şehrin sosyal kültürel pozisyonunun olmasında da üniversitenin çok şekil verici olduğunu düşünüyorum. Hatta siyasi potansiyelinin oluşumu noktasında da 45000 nüfuslu bir şehirde 10 yıl sonra 20000 üniversite nüfusunun olacağını düşünürsek sadece siyasi gelişimi açısından da üniversite son derece önemli.

Bilecik bugün kentsel altyapısını tamamlamış ve sanayi noktasında belirgin tecrübeleri elde etmiş ve kendisini dış dünyaya bağlantı sağlayacak yol ve ulaşım ağını kurmuş, içerisinde belli ilkeleri de tespit etmiş bir kenttir. Ödün vermeyeceği ilkelerden birisi de çevreye duyarlılık ilkesidir.

Bu gelişim süreci içerisinde de en büyük rehber üniversitedir. Üniversitemizin sadece şehrimize misafir olarak gelen gençlerimize diploma vermek olmadığını şehrin sosyal kültürel ve ekonomik gelişiminde de çok önemli bir lokomotif olduğu düşüncesindeyim.”  HASAN GÜNER

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments