POYRAZ ÜLKE TV’NİN KONUĞU OLDU
admin • 10 Haziran 2011 14:25:52 
POYRAZ ÜLKE TV’NİN KONUĞU OLDU

 

Poyraz program esnasında şu cümleleri kullandı:
“Özellikle alt yapı noktasında bir enerji alt yapısı işte göreve geldiğimizde sadece 6 ilde doğalgaz varken şu anda 70 ile doğalgaz yaygın bir şekilde kullanılır oldu. Bu 70 ilden bir tanesi de Bilecik.
Açılışlarını yaptığımız Devlet Su İşleri yatırımları biliyorsunuz dönemimizde yıllardır temelleri atılmış atıl bekleyen yatırımlar noktasında hızlı bir çalışma yapıldı ve Türkiye’nin dört bir tarafında bunlar tamamlanırken biz kendi ilimizde de ilginçtir bir barajımız var mesela Mustafa Eldemir Barajı diye bekçisini emekli eden bir barajdır bu. Düşünün yani Türkiye bir yatırımlar çöplüğü haline gelmiş ve 30 yıllık hikayesi olan bir barajı geldik tıpkı Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi 3 yıllık bir süre zarfında bitirdik.
Türkiye’de en çok konuşulan konulardan bir tanesi işsizlik konusu biliyorsunuz. İşsizliğin azaltılması noktasında istihdam noktasında çok ciddi destekler verdik farklı projeler uyguladık. Biz kendi ilimizde özellikle organize sanayi bölgelerinin alt yapını güçlendirme anlamında çok ciddi çalışmalar yaptık ve 2002 yılında 22 bin olan aktif sigortalı sayımız şu anda 36 binin üzerine çıktı ki bu Türkiye’nin çok çok üzerinde bir rakamdır. Hatta diğer illeri biraz kıskandırmak için söyleyebilirim. Şu anda Bozüyük ilçemizde ve Söğüt ilçemizde belediye hoparlörlerinden işçi ilanları yapılıyor sıklıkla. Hani o gazete ilanını filan da geçtik ve Türkiye geneline baktığımız zaman böyle bir il var mı bilmiyorum.
Şu anda işsizlik sorununu asgariye indirmiş olan illerden biriyiz.
Biz Bilecik olarak bunu bir süreç olarak görüyoruz. Çünkü biz 2002 yılında göreve geldiğimiz zaman Bilecik’in arazisi en engebeli bir arazidir. Bizim yapmaya çalıştığımız ve şu anda da devam ettirdiğimiz ulaşım sorununu yok etmek istiyoruz. Şu anda da bizim için mutluluk ve gurur verici bir şeydir sadece 4 projemiz kaldı yapabileceğimiz. Bu 4 yolu da önümüzdeki 4 yıllık dönemde değil eğer çözebilirsek biz Allah’a şükür Bilecik’in 40 yıllık ulaşım sorununu kökten halledeceğiz. Yani bu kadar da iddialıyız.
Onun dışında özellikle tarım potansiyeli çok düştü. Bu belki başka illerde başka şekillerde ifade edilebilir ama özellikle yüz ölçümü olarak baktığımız zaman arazimizin arazimizin %54’ü orman. Ama Sakarya Havzası dediğimiz bölgede biz Selöz Köyü’nü şu anda son derece yaygın bir şekilde teşvik ediyoruz. 150-200 dönüm gibi rakamlarda şu geçtiğimiz 5-6 dönem zarfında yaklaşık 4000 dönüm gibi büyük rakamlara ulaştı. Hemen yanı başımızda İstanbul, Bursa, Kocaeli ve Sakarya’yı düşünürsek biz açıkçası önümüzdeki dönemde tarım potansiyeli anlamında da önümüzdeki günlerde Antalya ile rekabet etme şansımız yok ama en azından İstanbul’dan Antalya’ya değil de Bilecik güzergahında yollarının kesilebileceği düşünüyoruz. Çünkü özellikle nakliye avantajı noktasında tüm sebze ve meyveyi biz şu an Bilecik olarak üretme potansiyeline sahibiz. Özellikle Sakarya Havzası’nda senede 3 ürün alma imkanımız var. Dolayısıyla bir tarafında güçlü bir sanayimiz, bir tarafta da 350 trilyon civarında bir tarım potansiyelimiz var. Biz önümüzdeki dönem özellikle ulaşım enerji ve diğer alt yapı noktasındaki bugüne kadar ihmal edilmiş olan sorunları bu başlattığımız yeni çözüm politikamızdan taviz vermeksizin önümüzdeki 4 senelik dönem zarfında hepsini çözme düşüncemiz var.”
 
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments