SİGARAYI BIRAKANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ
admin • 10 Şubat 2011 12:45:52 
SİGARAYI BIRAKANLARA TEŞEKKÜR BELGESİ

     Vali Akpınar, makamında düzenlenen törende, az gelişmiş ülkelerde maalesef sigara yasağının fazla uygulanmadığını, Türkiye'de ise sigara içme alanlarının daraldığını söyledi. Türkiye'de sigara yasakları konusunda ciddi mesafelerin alındığını ifade eden Vali Akpınar, ''Son yıllarda vatandaşların sigarayı bırakmaları konusunda önemli çalışmalar yapıldı. Sağlık çalışanları sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluyor'' dedi. İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Ali Fidan da, Türkiye'de her yıl yaklaşık 100 bin vatandaşın hayatını kaybetmesine ve milyarlarca dolarlık maddi zarara neden olan sigarayla mücadelede, toplumun tüm kesimlerine önemli görevler düştüğünü belirtti. 
     Sigarayla mücadelenin bir ayağını toplumu bilinçlendirmek ve gençleri sigaraya başlamalarını önlemek diğer ayağının da sigara içenlere bu alışkanlıklarını bıraktırmanın oluşturduğunu ifade eden Fidan, şunları kaydetti: 
     ''Dumansız hava sahası konusunda farkındalık ve bilinçlendirme yapılması pek çok bakımdan önemlidir. Ortamdaki tütün dumanı birçok hastalığın kaynağıdır ve ölümlere yol açar. Tam dumansız iç ortam yaratmakla, işçi ve toplum sağlığını tütün dumanının zararlı etkilerinden korumak mümkündür. Tüm insanların tütünsüz, temiz hava soluma hakları bulunmaktadır. Sigara yasakları genellikle hem sigara içen, hem de içmeyen kişilerce desteklenmektedir. Tam dumansız ortamlar yaratmakla özellikle gençlerin sigaraya başlaması özendirilmemiş olur. Sigarayı bırakma isteğinde olan içiciler için de dumansız iç ortam oluşturulması ciddi bir motivasyon olur. Tam dumansız ortam çocuklar ve aileler için olduğu kadar iş yerleri için de kazançlıdır. Sigara içmeyenlerin çoğu dumansız iç ortamlara daha sık giderler. Sigarayı bırakmayı istemek ilk adımdır.'' 
     Vali Akpınar, aralarında Vali yardımcısı Eflatun Can Tortop, Defterdar Mehmet Koray Alper ve sigarayı bırakan 10 kişiye teşekkür belgelerini verdi, örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti. 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments