’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

’’Tarih ve Kültür Sohbetleri’’

 

Yrd. Doç. Dr. Cankara, Sürekli Eğitim Merkezi'ndeki konferansta, 2. Dünya Savaşı sırasında ABD'nin Ortadoğu'da misyonerlik faaliyetlerine başladığını iddia etti. 
     2. Dünya Savaşı'ndan sonra Ortadoğu'da bulunan petrol rezervlerinin paylaşılmasının gündeme geldiğini anlatan Yrd. Doç. Dr. Cankara, şöyle konuştu: 
     ''Ortadoğu'nun kendine has özellikleri var. Bu açıdan baktığımızda, 3 semavi dinin merkezi ve kutsal gördükleri yerler Ortadoğu'dadır. Bu sebeple ABD'nin 1850'li yıllardan itibaren Osmanlı Devleti üzerinden Ortadoğu'yu kapsayan misyonerlik faaliyetleri başlattığını görmekteyiz. 1. Dünya Savaşı başladığı sıralarda aslında Ortadoğu coğrafyasında bulunan petrolün paylaşılma savaşı başlamıştır. Osmanlı Devleti'nin toprağı ve Müslüman aleminin kalbi sayılan Kudüs, 1. Dünya Savaşı sonlarına doğru İngilizler tarafından işgal edildiğinde, İngiliz General Allenby, 'Haçlı Savaşı Şimdi Bitmiştir' diyor. Bu açıdan baktığımızda, Ortadoğu coğrafyasının manevi anlamda önemini açıkça görüyoruz. Ekonomik ve enerji güvenliği açısından bölgeye baktığımızda, dünyada bilinen petrol rezervlerinin yüzde 60'ı ve ispatlanmış doğalgaz rezervlerinin yüzde 40'ı Ortadoğu coğrafyasından çıkmaktadır. Dolayısıyla ABD gibi büyük ülkeler, enerji-politik açılımlarını kontrol etmek zorundalar.'' 
     Yrd. Doç. Dr. Cankara, ABD'nin, Ortadoğu'da tek müttefiki olan İsrail'in, bölgesel güç olmasını isteyerek hedeflerine daha kolay ulaşmayı planladığını bildirdi. 
     ABD'nin, Mısır'daki Arap Baharı'nın desteklemesinin, Türkiye ile uyumlu politikalar güdülmesinin, İsrail'in güvenliği için olduğunu öne süren Yrd. Doç. Dr. Cankara, ''Bu sebeple ABD, Ortadoğu'nun çekim merkezini İran'ı saf dışı bırakıp Mısır ve Türkiye'ye doğru kaydırmıştır. ABD, Çin'i uzun vadede kontrol altında tutabilmenin çarelerini arıyor. Ayrıca, Suriye meselesinin bu sebepten dolayı çözülemediğini düşünüyorum. ABD, Türkiye'yi Ortadoğu politikalarında örnek ülke ve rol model olarak sunuyor'' diye konuştu.
     Konferansa, Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Bilecik Vali Yardımcısı Süleyman Deniz, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ertan Yıldız, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Azmi Özcan, İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman ve öğrenciler katıldı. 
     Konferans sonunda, Koçdemir, Yrd. Doç. Cankara'ya Şeyh Edebali Üniversitesi'nin amblemli tabağını hediye etti. AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam