TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI
admin • 10 Mayıs 2011 10:12:48 
TRAFİK GÜVENLİĞİ HAFTASI KUTLANDI

 

Vali Yardımcısı Metin Çınar tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması sonrası günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Vali Yardımcısı ve Karayolu Trafik Güvenliği Haftası Tertip Komitesi Başkanı Metin Çınar yaptı.
Çınar konuşmasında “Bugün çok önemli bir haftanın açılışı için burada toplandık. Bu hafta Bilecik için ne kadar önemliyse Türkiye için hatta dünya için de o kadar önemli bir hafta. İsterseniz bu önemiyle ilgili size bir takım istatistiki bilgiler vereyim. Türkiye’de 16 milyon araç var. Günde 600 tane trafik kazası oluyor. Yılda 5-6 bin kişi ölüyor. Bu kazaların %94’ü insan kaynaklı. %5’i araç, %1’i de yol. Son 10 yılda meydana gelen kazalarda 7,5 milyon kazada 49 bin kişi ölmüş.
2 milyon kişi de yaralanmış. Maddi kayıp 9 milyar TL. Yaralıların da %5’i sakat kalıyor. Dünya da ise trafik her yıl 1,5 milyon insan ölüyor. Son 10 yılda teröre verdiğimiz kayıp 40 bin kişi iken aynı sürede trafik kazalarında kaybettiğimiz kişi sayısı 140 bin. Son 3 yılda trafik kazalarında iki günde ölen olmamış. Her gün insan ölüyor. Hatta tarihlerini de internetten buldum. 17 Şubat ve 4 Nisan 2011’de nasılsa trafik kazalarında Türkiye’de insan ölmemiş. Bu kadar önemli bir sorun. Bunu yalnızca Emniyet Müdürlüğü’nün Jandarma Komutanlığı’nın çözeceği bir mesele değil.
Burada Milli Eğitiminden, Belediyesinden Kara Yolları’ndan, Sivil Toplum Örgütlerinden herkesin bu konuya ciddi bir şekilde eğilmesi ve bunun eğitimini sanki Milli Eğitim eğitimi gibi belli bir yaştan ölene kadar insanlara bu eğitimin verilmesi gerekir.
Tabi eğitim verilirken de bu eğitimin verileceği yerlerin alt yapısının hazır olması lazım. Eğer siz yaya geçitlerinizi yapmıyorsanız siz dünya standartlarına göre yol yapmışlarsanız siz ışıklı trafik lambaları yapmıyorsanız bunun eğitimini vermek de çok zor. Ancak yine dediğim gibi bu tırmanışa son vermek için insanımızın toplumun ve devlerin her kesimi tarafından ciddi anlamda eğitilmesi gerekmekte. Ben bu haftanın ölümcül trafik kazalarına engel olması insanlarımızın trafikte daha az can kaybı yaşaması dileğiyle davetiyemizdeki cümle ile sözlerime son vermek istiyorum. Trafikte önce siz örnek olun, diğerlerinin değiştiğini göreceksiniz” dedi. 
Konuşmanın ardından yılın trafik polisleri, jandarma personeli ve şoförlerine plaket ve ödülleri verildi. Sonrasında da trafik standının açılışı yapılarak stanttaki malzemeler incelendi. Aynı zamanda alana kurulan Kızılay çadırı ile kan bağışında bulunuldu.AA
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments