TÜRK DİL TRENİ BİLECİK’E GELDİ
admin • 11 Mayıs 2011 18:19:17 
TÜRK DİL TRENİ BİLECİK’E GELDİ

 

Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, AK Parti Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan, Mevlüt Akgün ve üniversite öğrencilerinin de içerisinde yer aldığı Türk Dil Treni'ni Bilecik Garı'nda Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, Belediye Başkanı Selim Yağcı ile AK Parti Bilecik Milletvekili Fahrettin Poyraz karşıladı. 
Bilecik Valisi Akpınar, Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programda yaptığı konuşmada, Türkçenin sadece Türkiye'de değil, birçok ülkede topluluk olarak konuşulan bir dil olduğunu belirtti. 
Türkçenin evrensel bir dil olduğunu ifade eden Vali Akpınar, ''Memleketin kalkınmasıyla, gelişmesiyle paralel olarak dilimiz dünyada daha çok kullanılan, daha çok anlaşılan, daha çok ilgi duyulan bir dil haline gelecek. Bu yönde sizlerin katkısı elbette ki unutulmaz bir şekilde yer alacaktır'' dedi. 
Karaman Valisi Süleyman Kahraman ise Türk Dil Treni'nin Haydarpaşa'dan kaldırarak Bilecik'e getirdiklerini belirtti. 
Bileciklilerin Türk Dil Treni yolcularını Taptuk Emre'nin, Yunus Emre'yi karşılayarak bağırlarına bastıkları gibi karşıladıklarını ifade eden Vali Kahraman, şunları kaydetti: 
''Dilimiz, Türkçemiz, kimliğimiz. Türkçe'nin her kelimesinde hüznümüz var, sevincimiz var. Türkçeyi hiçbir şeye feda edemeyiz. Asla Türkçeden vazgeçemeyiz. Türkçe Fuzuli''nin kullandığı bir Türkçe. 'Türklerin en büyük hazinesi, Türkçe diyen, Türk dili' diyen Atatürk'ün kullandığı, Fatih'in, Mevlana'nın kullandığı Türkçeden bahsediyorum. Biz bu Türkçeye sahip çıkmak zorundayız. Türkçe'yle yürümek zorundayız. Türkçe treninin anlamı şu: 'Biz mazimizden gelerek halimizi yaşıyoruz ve Türkçe'yle geleceğe koşuyoruz' demektir. Onun için hiçbir zaman Türkçeden vazgeçmeyeceğiz.'' 
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı da, Türkçe kervanının 734 yıl önce başladığını belirterek, ''Kervanın yolu açık olsun. Hedefi tüm dünyadır diyorum. Ne mutlu bu kervan içerisinde bulunanlara'' dedi. 
Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu da, dilin önemli olduğunu belirterek, Türkçenin dünyada kullanılan matematik kökenli, grameri olan diller arasında beşinci sırada yer aldığını söyledi. 
Kız halk oyunları ekibinin gösterisinin ardından tiyatrocu Ahmet Yenilmez ve ekibi, Karamanoğlu Mehmet Bey'in ünlü Türkçe fermanı ilanını canlandırdı. 
Daha sonra sanatçı İbrahim Sadri ve piyanist Tuluyhan Uğurlu tarafından kısa bir konser verildi. 
Karaman Valisi Kahraman, Bilecik Valisi Akpınar ve beraberindekilerle Şeyh Edibali'nin türbesini de ziyaret ederek dua okudu. Vali Kahraman daha sonra Bilecik Valiliği'ni ziyaret etti. 
Vali Akpınar, burada ziyaret anısına Vali Kahraman ve beraberindekilere Osmanlı armasının bulunduğu tabak armağan etti. Vali Kahraman, Bilecik Belediyesi'ni de ziyaret ettikten sonra Türk Dil Treni ile Eskişehir'e doğru hareket etti.AA
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments