ÜNİVERSİTEDE E KAYIT DÖNEMİ

ÜNİVERSİTEDE E KAYIT DÖNEMİ

Geçtiğimiz yıl 32 devlet üniversitesinde pilot uygulanan E-Devlet üzerinden üniversiteye  kayıt işlemi bu yıldan itibaren tüm devlet üniversitelerinde hayata geçirilecek. Bu kapsamda Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’ne yapılacak kayıt işlemleri şahsen başvurunun yanı sıra E-Devlet uygulamasıyla da gerçekleştirilecek

Üniversitemize E kayıt nasıl yaptırılır?

Konuyla ilgili olarak Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nden yapılan açıklamada şu ifadeler aktarıldı:

“E-Devlet kapısı üzerinden kayıt yaptırmak isteyen adaylar ön kayıt formunu doldurduktan sonra e-Devlet şifreleri ile https://www.turkiye.gov.tr/ adresine giriş yaparak Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı bölümünden kayıt işlemlerini yapabileceklerdir. Kaydını tamamlayan öğrenciler kayıt olduklarını gösterir barkotlu çıktıyı alıp kayıt için gerekli belgelerle birlikte 02 Ekim 2015 tarihine kadar birim öğrenci işlerine teslim edeceklerdir.”

YÖK’ten açıklama

E-Devlet üzerinden kayıt sistemiyle ilgili YÖK’ten yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Bütün Devlet Üniversitesi öğrencileri kayıtları e-Devlet Kapısı’ndan yapılmaya başlandı e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler her geçen gün artıyor. Geçtiğimiz yıl Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) ile Türksat A.Ş. arasında yapılan işbirliği çerçevesinde ilk olarak 32 devlet üniversitesinde başlatılan e-Devlet Kapısı üzerinden e-Kayıt uygulamasının kapsamı bu yıl genişletildi. Bu yıl tüm devlet üniversiteleri kayıtlarının eDevlet Kapısı üzerinden yapılmasına ilişkin çalışmaların, Türksat ile YÖK tarafından tamamlanmasıyla 106 devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213’ü, e-Devlet Kapısı mobil ve web uygulamaları üzerinden üniversite kayıtlarını yapabilecek. 2015-2016 öğretim yılı kayıt döneminde devlet üniversitelerine yerleşmeye hak kazanan öğrenci adayları, e-Devlet Kapısı üzerinden güvenli bir şekilde e-Kayıt sistemini kullanarak, üniversite kayıtlarını yapabilecek. Kayıtlar 28 Temmuz 2015 başlayacak ve 5 Ağustos 2015tarihinde sona erecektir. 2015-2016 öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerini kapsayacak olan e-Kayıt sistemine, özel yetenek programları ile Yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu vb. belge gerektirenler hariç ) bazı programlar dâhil edilmedi. e-Kayıt hizmetinden faydalanmak için PTT’ler aracılığı ile dağıtımı yapılan e-Devlet Kapısı şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapmak ve e-hizmetler sekmesindeki YÖK “Üniversite e-Kayıt” hizmetini tıklamak yeterli olacak. Öğrenciler, kayıtlarını başarıyla tamamladıklarını gösteren belgeyi barkodlu olarak alabilecek. Ayrıca web hizmetinde e-Kayıt hizmeti için hazırlanan kılavuza da yer verilecektir. Öğrenci adaylarının kayıt yaptırmak için yerleştikleri üniversiteye fiilen gitmesinin gerek kalmadığı e-Kayıt uygulaması öğrenci adaylarına hem zaman, hem de maddi tasarruf sağlama anlamında katkı sağlayacak. Basın ve kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam