VATAN AŞKI ENGEL TANIMADI

VATAN AŞKI ENGEL TANIMADI

Bilecik 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanlığı tarafından düzenlenen törenle 20 engelli vatandaş, 1 günlük temsili askerlik yaptı. Tören alanında komutanların ve erlerin ve ailelerinin karşısına geçen engelli askerler, şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, temsili olarak askerlik eğitimi aldı. Yemin töreni sırasında ailelerin duygulu anlar yaşadıkları görüldü. Engelli erlere ‘rahat', ‘hazır ol' ve ‘selam dur' komutları anlatıldı. Engelli askerler daha sonra  Türk Bayrağı’na ve silaha el basarak, komutan tarafından okunan askerlik andını tekrarladı. Ardından askerlere tezkere ve hediyeler verildi.

 

Törende konuşan Vali Ahmet Hamdi Nayir, engelli vatandaşların eğitim alıp, yemin edip askerlik ocağının birer ferdi olduklarını ifade etti. Nayir, “Anayasamızın 72. Maddesi askerliği, ‘vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve ödevidir’ diyerek tarif etmiştir.” diyerek şunları aktardı: “Askerlik kanunu kapsamında silâhaltında alınamayan kardeşlerimizin temsili askerlik hizmeti yapıp yemin etmeleri maksadıyla düzenlenen bu törende sizlerle olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Bugün kutsal askerlik görevini yerine getiren evlatlarımızın ve ailelerinin mutluluğunu paylaşıyoruz.

 

Nayir: “Ettiğiniz yemin kutlu olsun, yolunuz açık olsun”

Saygı değer anne ve babalar, sizleri kutluyorum. Çocuklarınızın askerlik hizmetinden mahrum kalmadığını burada hep birlikte görüyoruz. Bu işin uzunu kısası yok. Bugün çocuklarımız burada eğitim alıp, yemin edip bu kutsal ocağın birer ferdi olacaklar.  Sevgililerinizin huzurunda, arkadaşlarınızın şahitliğinde kutsal bayrağımızın gölgesinde omuz omuza silah ve bayrağa el koyarak yemin edeceksiniz. Ettiğiniz yemin kutlu olsun, yolunuz açık olsun. Sizlere sağlıklı ve uzun bir ömür diyorum.”

 

Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Koç ise şunları söyledi: “Bugün; Genelkurmay Başkanlığının direktifleri doğrultusun engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak icra edilen, 2015 yılı bir günlük temsili askerlik yemin törenine katılarak bizleri onurlandırdınız. Sizleri kışlamızda görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Şahsım ve garnizon komutanlığı personeli adına şükranlarımı sunarım.

Anayasamızın 72’nci maddesinde vatan hizmeti, “her türkün hakkı ve ödevi" olarak düzenlenmiştir. Askerlik mükellefiyeti; asker-millet kavramının dünyadaki yegâne örneğini teşkil eden Türk milleti için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır.

1111 askerlik kanunu kapsamında silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini, sembolik olarak yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bugünü tertiplemiş bulunmaktayız. Türk silahlı kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Türkiye Cumhuriyeti jandarması saflarında temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız, heyecan ve coşku ile asker elbiselerini giymiş ve kahraman birer Mehmetçik olarak karşınızda gurur ve onurla durmaktadırlar. 

 

Koç: “askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu ömür boyu taşımaktadır”

Askerlik her Türk gencinin yapması gereken kutsal biri görevdir. Sizler bu üniforma ve birazdan edeceğiniz kutsal 1 askerlik yemini ile tam bir asker olacaksınız. Bugün sizlere kısa da olsa, kutsal askerlik görevini yapmanın gurur ve onurunu yaşatmaktan ve şanlı Türk ordusunun şerefli birer neferi olarak sizleri aramızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Ancak şunu bilmelisiniz ki. Yaşama sımsıkı sarılmanız, içinizdeki umudu hiç kaybetmemeniz ve hayata tutunma adına gösterdiğiniz azim ve özveriyle hepimize örnek teşkil ediyorsunuz. Diğer vatan evlatları gibi, şanlı bayrağımız ve silah üstüne ellerinizi koyup ebediyete kadar sadık kalacağınız askerlik yeminini edeceksiniz. Gönülden inanıyoruz ki, size ihtiyaç duyulduğunda bu yemini eden her Türk evladı gibi sizlerde bu vatan için canınızı esirgemeyeceksiniz. Askerlik yemininiz yüce Türk milletine, kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerine. Jandarma teşkilatına, ailelerinize ve sizlere hayırlı ve uğurlu olsun.

Bugün kutsal askerlik hizmetini yerine getiren evlatlarınızın gözlerindeki pırıltıyı büyük bir memnuniyetle gözlemliyor ve bunun haklı gururunu yaşıyorsunuz. Bu gençlerimizin kendilerine vatan savunmasında bir görev düştüğünde diğer askerlerimizden geri kalmayarak verilecek her görevi en iyi şekilde yerine getireceklerine olan güvenimiz tamdır.”

 

Törene, Vali Ahmet Hamdi Nayir, Tugay ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcısı Kamil Yaşar, Adli Yargı ve Adalet Kom. Başkanı Halil İbrahim Aktepe, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Azmi Özcan, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Alper Sır, İl Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş, protokol üyeleri, engelliler ve aileleri katıldılar.

CANER ALKAN

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam