VEDAT KAZICI: “KAYI A.Ş. İFLAS ETMİŞ”
Hande Nur Uysal • 24 Haziran 2022 16:36:11 
VEDAT KAZICI: “KAYI A.Ş. İFLAS ETMİŞ”

Bilecik Belediyesi Belediye Başkan Vekili Melek Mızrak Subaşı’nın talebi üzerine Kayı A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten Başkan Yardımcısı Vedat Kazıcı, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.

Kazıcı, göreve geldikten sonra yaptıkları tespit ve müfettişlerin incelemesi sonucu Kayı A.Ş.’nin neredeyse konkordato ilan edecek duruma geldiğini iddia etti.

Bu konuda bağımsız bir denetçi talep ettiklerini aktaran Kazıcı, 2 ay içinde şirketi eski gücüne getireceklerini hedeflediklerini vurguladı.

Toplantıda ilk olarak A.Ş. çalışmaları ve personeli hakkında bilgi veren Başkan Melek Mızrak Subaşı, “Belediye’nin ham kadrosunda  yüzde 20 kadrosu kadar geçici işçi alma hakkımız var. 5 ay 29 günlük. Toplamda 35’i geçici 5 ay 29 günlük, 5’i de süresiz olarak işçi aldık. Süresiz olanlar bizim Anaokulumuzda  5 sınıfımız var, 4 tane öğretmenimiz var. 5 sınıfı 4 öğretmen ile idare etmemiz mümkün değildi. 2’si buraya takviye edildi, öğretmen alacağız buradan da duyurmuş olalım” dedi.

Başkan Subaşı, 35 geçici, 5’te kadrolu olmak üzere 40 çalışanı olduğunu aktarırken, bu 5 çalışanın anaokullarında görevli öğretmenler olduğunu aktardı.

Başkan Subaşı, devir aldıklarında Kayı A.Ş.’nin durumunun hiç içaçıcı olmadığını ve zarar gösterildiğini belirterek en kısa zamanda bu sıkıntıdan kurtarmayı amaçladıklarını da belirtti.

KAZICI’DAN ÖNEMLİ AÇIKLAMA

Kayı A.Ş. yeni Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kazıcı ise çok önemli açıklamada bulunarak Kayı A.Ş.’nin teknik iflas ettiğini, bir milyon bütçesi olan şirkette daha fazla harcamalar yapıldığını ve kapsamda teknik iflas ettiğini bununla ilgili daha detaylı açıklamayı Başkan Melek Mızrak Subaşı’nın isteği doğrultusunda denetim raporunun gelmesinden sonra yapacaklarını söyledi.

Vedat Kazıcı, şöyle konuştu:

”Kısa bir süre sonra sadece Kayı A.Ş. için toplanacağız. Kayı A.Ş. Belediyemizin mevzuat gereği hizmet veremediği alanlarda hizmette bulunmuş. Şirket tüzüğünde, hem ana sözleşmesinde olan maddede, hem ticari, hem de Belediye yetkileri ile kamu görevi yapıyor. Devam eden soruşturmalar var ama Şirketimiz teknik olarak iflas etti. Sermayesinin belli bir oranının üzerinde borcu olan şirketler Kongordato ilan eder. Biz Belediye olduğumuz için bunu yapamıyoruz. Öncelikle ticari alandaki eksiklik ve aksakları gidermeye çalışıyoruz.  Devraldığımız itibari ile Kayı A.Ş.’ye ait Belediye işletmelerinde her pozisyondaki arkadaşımızın sigortaları yatırılarak ücretlendirilerek kanuna göre çalışıyor.

3 tane rapor var, bunlardan bir tanesi müfettişlerin hazırladığı rapor, bir tanesi bizim şirket olmamız dolayısıyla Ticaret Bakanlığı’na bağlıyız onların müfettişlerinin de şirket üzerinde hazırladığı rapor ve sonuncusu da birkaç gün içinde elimize geçecek olan Başkanımızın talebi ile bağımsız denetçi tarafından denetlenen rapor var. Bu üç raporu aldıktan sonra raporlarda incelemeler yaparak geldiğimiz noktanın gerekçelerini tespit ederek hızlıca hem bununla ilgili bir kamu görevlisi olarak, hem de burası Belediye’ye ait yüzde yüz kamu şirketidir raporları değerlendirdikten sonra gerekiyorsa gerekli kişiler ile ilgili suç duyurusunda bulunacağız. Kamunun zararı tazmin edilme yoluna gidilecek, bu tesisler Bilecik’te yaşayan 70-80 bin kişinin vergileriyle oluşmuştur.”

“Müfettiş soruşturmasında Kayı A.Ş.’nin paralarının bankaya yatmadığı iddia ediliyor” sorusuna cevap veren KAYI A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kazıcı, müfettiş soruşturması kapsamında öyle paraları gördüklerini ifade ederken, “ben de raporda paraların gününde  yatırılmadığı, aylar sonra hesaba yatırıldığı ve bunun usulsüzlük olduğuna dair bir paragrafı raporda okudum. Onunla ilgili suç duyurusunu da müfettişler yapıyor. Biz de kamu olarak bu raporlar yayınlandıktan sonra Kayı A.Ş’nin ve Belediye’nin avukatları ile birlikte bu raporun ardından üzerimize düşen suç duyurusunu yapacağız” dedi.

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x